at risk

Stella Rimington rozpoczęła pracę w brytyjskim kontrwywiadzie (MI5) w roku 1965 i w czasie swej służby pracowała nad wszystkimi głównymi zagadnieniami leżącymi w kompetencjach Służby: działaniami kontrwywiadowczymi, kontrterrorystycznymi i kontrrewolucyjnymi – by ostatecznie zostać dyrektorem tych wydziałów. W 1992 roku została dyrektorem generalnym MI5, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii a zarazem pierwszy z Dyrektorów Generalnych, którego imię zostało otwarcie podane przy okazji mianowania. Jej autobiografia „Jawny Sekret” wzbudziła sensacje i liczne kontrowersje w Wielkiej Brytanii. (źródło: portalkryminalnypl).

142411„Niewidzialny” to określenie CIA na prawdziwe przekleństwo każdego wywiadu: terrorysta, on czy ona, należący do etnicznej ludności kraju który jest celem ataku. Taki ktoś może przekraczać swobodnie jego granice, podróżować nie wzbudzając podejrzeń, przenikać z łatwością do większości instytucji czy obiektów. Dla Liz Carlyle, oficera wywiadowczego MI5, te wiadomości z MI6 oznaczały początek operacji która stanie się testem jej sił i umiejętności i zmusi ją do narażenia życia. W miarę napływania nowych informacji staje się jasnym, że zamach terrorystyczny jest nieunikniony. Kto lub co jest celem? Kim jest i gdzie przebywa „niewidzialny”? W desperackich poszukiwaniach Liz musi polegać na swojej intuicji, umiejętności przewidywania następnego kroku przeciwnika – jedynej nadziei na zapobiegnięcie tragedii. W doskonale napisanym i pełnym napięcia debiutanckim thrillerze Stella Rimington zabiera nas w głąb labiryntu Służb Wywiadu. Do miejsca które zna jak nikt inny…’ (lideria.pl)

Debiutancką powieść „Ryzyko zawodowe”  połknęłam w jeden dzień.  Autorka jak pisze, korzystała z pewnych autobiograficznych wątków, ale cała historia (choć wydawało mi się że na faktach) jest zmyślona. Genialne prowadzenie akcji.  Napięcie do ostatniej strony. Bohaterowie pokazani w dość ciekawy sposób, sporo informacji o pracy w angielskim kontrwywiadzie, służbach specjalnych. Można się wiele dowiedzieć o różnych rodzajach broni, gdyby ktoś nie kumał co to Maverick, albo MP5-tka to odsyłam ;) Fajnie jest spędzić wieczór przy tak dobrym thrillerze.  Z chęcią sięgnę po drugą powieść „As w rękawie” gdzie również pojawi się pani oficer M15 – Liz Carlyle. Moim skromnym zdaniem, dobra rzecz dla wielbicieli gatunku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.