"umysł często tworzy swój własny świat, żeby pomóc nam zabić czas".

skradzione-dziecko_keith-donohueimages_product15978-83-7515-032-2Skradzione dziecko, podobnie jak Alicja w krainie czarów, to opowieść, która pozwala zajrzeć pod podszewkę naszego życia. To baśń dla dorosłych, wędrówka wstecz, ku tej dramatycznej chwili, w której wielu z nas zdradziło swoje marzenia, ideały… Pewnego dnia mały Henry Day tak bardzo pogniewał się na mamę, że uciekł z domu i schował się w lesie. Następnego dnia go odnaleziono, ale tak naprawdę wcale do domu nie powrócił. Został podmieniony. Nie on jeden…Podmianki czasami ułowić się udało. Kim one są? To dzieci uwiedzione przez szczep podmiankowy, przerabiane przez setki lat, po to aby znów podstawić je w miejsce porwanego dziecka ludzi. […] Nakładają się warstwy doświadczeń, okruchy pamiętania, wyuczone życiorysy tych, których ma się podmienić. […] (merlin.pl)

dawno nie czytałam tak mrocznej książki. książki którą mozna rozumieć dwojako. albo po prostu jako zwykłą baśń. zwykłą – niezwykłą. baśń dla dorosłych, zahaczającą miejscami nawet o horror albo po prostu rozumieć jako fantastyczną opowieść o dojrzewaniu mężczyzny.

„Poczułem, że przeznaczenie, któremu nie chciałem się poddać, wewnętrzne pragnienie, któremu zaprzeczałem, zaczynają dopominać się o mnie, zagrażając iluzorycznemu życiu, jakie sobie przez te wszystkie lata z trudem stworzyłem, żeby stać sie w pełni człowiekiem, musiałem zacząć słuchać swojej prawdziwej natury”

Henry Day ucieka z domu i zostaje porwany przez stadko potworków żyjących w lesie. Tak – potworków, zwanych chochlikami, duszkami leśnymi, karłami itp. W wieku 7 lat zostaje skazany na życie w lesie z gromadką dzieci o starych duszach, ciałach, żywiących się pokrzywami, pędrakami, mówiących w dziwnym języku. Prawdziwy Henry Day zastaje przemianowany na Amiday. Na jego miejsce do prawdziwego domu, z prawdziwymi rodzicami, siostrami, potem szkołą, kobietą i miłością – trafia jeden z tych potworków, „zrobiony idealnie na Henry’ego” – ten sam wygląd, sposób mówienia, nikt nie poznaje że dziecko zostało podmienione.  Mija kilkadziesiąt stron powieści, tak więc sporo czasu, kiedy ojciec Henry’ego widzi w lesie sobowtóra swojego syna – tego małego 7letniego chłopczyka. Od tej chwili zaczyna dziać się sporo, zarówno w psychice prawdziwego Henry’ego jak i tego podmienionego. Następują odkrycia jedno po drugim…. dziwne sytuacje, pojawiają się zamazane wspomnienia z dawnej przeszłości. Rozdziały książki, to taki warkocz – raz pasmo historii z lasu, gdzie żyje Amiday, raz pasmo z prawdziwego domu, pracy Henry’ego Day’a. W pewnym momencie obydwa pasma spotykają się. ..

„Chłopcy marzą o byciu mężczyznami, mężczyźni marzą o powrocie do chłopięctwa, my zaś czerpiąć z siebie nawzajem, mielismy w tej sekundzie wszystko”

Obydwaj (i mały i dorosły Henry) zdają sobie sprawę z pewnego faktu i myślą:

„Musisz w końcu wyjść ze świata, który stworzyłeś we własnej głowie i zacząć żyć w prawdziwym świecie”.

Fantastyczna książka, cholernie pouczająca, mądra, wciągająca do ostatniej strony…

„Kiedy po tylu latach usiłuję odtworzyć i zapisać wydarzenia, które miały miejsce w okresie mojego dzieciństwa, często czuję, że jestem oszukiwany, jak wszyscy zresztą, przez czas. Rodzice, którzy dawno już zniknęli z mojego świata, ponownie  ożywają, kobieta w czerwonym płaszczu, którą widziałem raz  w życiu, wydaje się bardziej realna niż wspomnienia z wczorajszego dnia czy smak ostu i dzikiego bzu, które jadłem dziś na śniadanie.. Moje siostry mimo, że dawno temu wkroczyły w dorosłość dla mnie zawsze pozostana niemowlęciami, dwójką cherubinów z aureola loków, pulchnych i nieporadnych jak młode wilczki. Wspomnienia, które obciążają nasze życie rozmaitymi oczekiwaniami i żalami, mogą okazać się jedyną pociechą, gdy czas zboczy ze swojego zwykłego kursu”.

Pamiętajcie o tym. Pamiętajcie również o zdaniu które zapowiada książkę na okładce. Strasznie mi się podoba, bo idealnie pasuje :

„Co dziecko, którym byłeś, pomyślaloby o dorosłym, którym się stałeś?”

2 komentarze do “"umysł często tworzy swój własny świat, żeby pomóc nam zabić czas".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.