Świnki uwielbiają pola – powiedziałem do Pesahsona, kiedy postawiłem go na ziemi.. – A zwłaszcza ścierniska.

teskniac-za-kissingerem-etgar-keret-119x190Z okładki: „Ironia. Czarny humor. Groteska. Oniryzm. Absurd. Wnikliwa obserwacja otaczającego nas świata. Historie ludzi i rzeczy? chłopiec ratujący ulubioną zabawkę przed ojcem; mężczyzna, który nie potrafi wybrać między matką a ukochaną; wynalezienie leku na samotność; walka z chodnikami. Poczciwi idealiści, konformiści, którzy są w istocie buntownikami i mordercami. Na świat przedstawiony u Kereta składają się scenki jak z teledysków MTV: krótkie, urywane, migotliwe, ukazujące jedynie ułamek rzeczywistości, prawdę fragmentu. Sytuacje dramatyczne, rozpaczliwe stają się tu groteskowe, przypominają karnawałową zabawę czy jarmark. Autor osiągnął mistrzostwo w opisie swojej wizji świata. Czy tylko swojej?”

Pierwsze moje spotkanie z tym izraelskim pisarzem, który ostatnio dość popularny chyba się stał. Niektóre opowiadania podobały mi się mniej, inne bardziej. Faktem jest że rozwalają na łopatki.  Czasem wręcz są nie do zaakceptowania. Czasem makabryczne.  Odrażające. Często z niespodziewanym zakończeniem. Bohaterami są faktycznie buntownicy i mordercy, ale też i słabi ludzie którzy szukają miłości, miejsca w życiu, celu.  Chcą zaczarować świat, siebie. Nie jest to chyba książka na jeden raz.  I nie dla wszystkich. Emocje jakie wywołuje każde z opowiadań mogą przytłoczyć. Dlatego dawkowałam po kawałku. Ale póki co po inne raczej nie sięgnę. Nie jest to dla mnie jakieś wybitne. Trochę drażniące. Ale może ja się nie znam :)

5 uwag do wpisu “Świnki uwielbiają pola – powiedziałem do Pesahsona, kiedy postawiłem go na ziemi.. – A zwłaszcza ścierniska.

  1. może właśnie dlatego te opowiadania są tak różne: żeby człowiek nie połknął całego tomiku za jednym posiedzeniem, ale sobie dawkował i poświęcił trochę czasu na przemyślenie co niektórych rzeczy, jakie znalazł w tej książce. bo większość czytelników (w tym i ja, przyznaję się) przy zetknięciu z opowiadaniami traktuje je jak powieść i robi sobie przerw między kolejnymi mini-tytułami. a to błąd.

    Polubienie

  2. zdecydowanie bardziej z tych klimatów Amos Oz.Czytam Nie Mów Noc. Kocham, kocham.I wspaniały Mój Michael…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.