Acide sulfurique

Kwas-siarkowy_Amelie-Nothomb,images_product,14,83-7319-908-XPlan zdjęciowy telewizyjnego reality show o wymownym tytule Witajcie za drutami. Spędzeni zewsząd ludzie zostają zamknięci w miejscu do złudzenia przypominającym obóz koncentracyjny: kapo, wytatuowane na skórze więźniów numery ewidencyjne, głód, ponadludzka praca, śmierć. Pod okiem kamery „żyją”, są torturowani i uśmiercani. Program odnosi niewyobrażalny sukces. Widzowie, najpierw biernie przyglądający się katordze więźniów, wkrótce – gdy oglądalność Witajcie za drutami przestała rosnąć – zostają zaproszeni do czynnego uczestnictwa i sami decydują, kto zostanie na ich oczach uśmiercony, a kogo chcą jeszcze przez jakiś czas zachować przy życiu .Amélie Nothomb (ur. 1967) wydała w tej powieści walkę mediom oraz ich praktykom. Postanowiła zaprotestować przeciwko widowiskom, a przede wszystkim przeciwko widowni programów typu reality show. W telerzeczywistości nie ma żadnej prawdy, a głównym celem jest epatowanie widza drastycznością. w swym proteście autorka sięgnęla po środki ostateczne, szokujące . Oby skuteczne. (merlin.pl)

„Nie trzeba było spełniać żadnych wymogów żeby zostać zaaresztowanym. Nie trzeba było spełniać żadnych wymogów żeby zostać organizatorem. „

Telewizja ogłupia. Telewizja króluje. Telewizja to taki nasz dyktator, któremu się podporządkowujemy oglądając co nam wciskają.  Reality show. Znamy sporo takich prawda? Pierwsza edycja Big Brothera – prawda, że wywołała sporo kontrowersji, ale czy znajdzie się choć jedna osoba która z ręką na sercu powie „nie obejrzałam ani jednego odcinka”? Być może, choć w to wątpię. Ciekawość ludzka jest przeogromna, zastanawiamy się nad różnymi dziwnymi sytuacjami, jakby to było gdyby nas zamknięto i filmowano? Jakbyśmy się zachowywali? Czy staralibyśmy się wypaść jak najlepiej i udawalibyśmy, czy wolelibyśmy zostać sobą mimo wszystko? A może wolelibyśmy nieco pomanipulować ? Jakbyśmy się zachowywali gdyby  wybrano nas na Kapo, tak jak w książce Zdenę? Czy mielibyśmy na tyle siły by biegać z pałką i  zachowywać się jak kapo? Tak szczerze odpowiedzmy na to pytanie.

„Kwas siarkowy” to protest przeciwko wszelkim reality show, ale chyba bardziej przeciwko widzom takich show. Amelie Nothomb jak zwykle zadaje mnóstwo pytań, sprawia że zastanawiamy się nad nimi, szukamy odpowiedzi, każdy z nas przecież jest inny, każdy z nas w danej sytuacji zachowałby się inaczej. Gdzie leży granica między dobrem a złem, między normalnością a brakiem norm? Czemu jednych szokuje to a innych tamto?

Tak a propos – weźmy teraz kontrowersyjny „teleturniej” „Moment prawdy”.  Szokuje, jest nie na miejscu wg opinii wielu osób (mojej również), ale dlaczego jest publika, dlaczego są uczestnicy? prowadzący?  dlaczego jest oglądalność? Z czego to się bierze?

Opamiętajmy się trochę i  zastanówmy nad sobą. O tym mówi Amelie. W sposób drastyczny, szokujący. Bo tak chyba należy.

7 uwag do wpisu “Acide sulfurique

 1. O, brzmi nieźle. Zapamiętam tytuł i jak nadarzy się okazja – przeczytam. Co do samej Nothomb, to czytałam tylko „Słownik imion własnych” i znużył mnie, dlatego nie sięgnęłam po inne tytuły. Ale ten wydaje się interesujący.

  Polubienie

 2. Z ręką na sercu piszę. Nie widziałem ani jednego odcinka Big Brothera. I to żadnego sezonu/edycji czy jak mu tam :D

  Polubienie

 3. Uwielbiam tę powieść. W moim osobistym rankingu stanowi ona jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, powieść Amelie Nothomb. Swoją drogą, pochłonęłam ostatnimi czasy kilka jej powieści i ciągle mi mało. Muszę wybrać się do księgarni po więcej, bo pisarka mnie od siebie uzależniła ;)

  Polubienie

 4. Uważam, że to jedna z najlepszych ksiażek tej autorki. Bardzo wiele utworów Nothomb zostawia ślad w czytelniku, ale ta książka jest wyjątkowa. Mocno daje po twarzy osobom lubiącym telewizyjną papkę. Pamietam, że kiedy ją przeczytałam, postanowiłam dać koleżance lubującej się w Pudelkach, TVN-owskich show… Nie odzywała sie do mnie tydzień, a potem uznała, że to jedna z ważniejszych lekcji dla niej. Właśnie „KWas siarkowy”.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.