"Zeszłego listopada przyśnił mi się koszmar"

pd_102169Doskonały kryminał z fascynującą historią miłosną w tle.

Grace, kobieta mająca szczęście przeżyć cały XX wiek, u progu śmierci postanawia wyjawić swemu wnukowi sekret, który nosiła przez całe życie dekadenckie lata dwudzieste i przemiany społeczne w Anglii po I wojnie światowej.

Lato 1924. W wieczór hucznego przyjęcia z udziałem brytyjskiej śmietanki towarzyskiej, nad brzegiem jeziora sąsiadującego z ogromną wiejską rezydencją, pewien młody poeta odbiera sobie życie. Siostry Hannah i Emmeline Hartford, które jako jedyne są świadkami tego wydarzenia, nigdy więcej się nie zobaczą.

Zima 1999. Dziewięćdziesięcioośmioletnią Grace Bradley, która w młodości pracowała jako służąca w rezydencji Riverton, odwiedza młoda reżyserka filmu o samobójstwie poety. (gandalf.com.pl)

……………………………..

Co ja się tu będę wywnętrzać, jak już tyle recenzji na temat tej książki. Świetne, chyba raczej babskie czytadło.  Ciekawie prowadzona fabuła. Łatwo przemieszczamy się w czasie śledząc wspomnienia Grace. Powieść w sumie wielowątkowa, społeczno-obyczajowo-psychologiczno-kryminalna. O, tak bym może nazwała, choć w sumie skomplikowane jest określenie natury tej książki.

Przede wszystkim podobały mi się te mroczne opisy posiadłości w Riverton, ciemne korytarze, kurz, szelesty sukien, stare ciężkie komody, skrzypiące schody, zakurzone książki.  Gotyckie klimaty, które uwielbiam, chyba mam nieco mroczną duszę, stąd moje zamiłowanie do tego typu atmosfery.

Dobra historia, gdzie każdy wątek jest ważny. Choć kilka razy spotkałam się i z opiniami, że za dużo niepotrzebnych detali, niezrozumiałych sytuacji. Ja absolutnie nic bym tu nie pominęła.  Fantastycznie sportretowane charaktery dwóch sióstr Hannah i Emmeline, jakże różniących się od siebie osób. No i fantastycznie sportretowana, pełna przemian,  Anglia początku lat 20 XX wieku

Krótko i zwięźle – bardzo mi się podobało :)

6 uwag do wpisu “"Zeszłego listopada przyśnił mi się koszmar"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.