Zagubieni w Pekinie

Liu Ping Guo (Fan Bingbing) pracuje jako masażystka stóp w ekskluzywnym salonie. Choć oficjalnie salon nie pełni usług seksualnych, dziewczęta obsypywane są niedwuznacznymi propozycjami. Kiedy najbliższa koleżanka Liu traci z tego powodu pracę, przyjaciółki postanawiają „uczcić” to w kobiecym gronie. Liu przesadza z alkoholem i zasypia w gabinecie szefa, starszego od niej Lina (Tony Leung). Ten widząc bezwładną, skąpo ubraną pracownicę, nie może sobie odmówić wykorzystania jej. Nieprzytomna Liu orientuje się, kiedy jest już za późno, a wreszcie poddaje się szefowi. Całą scenę przez okno ogląda jednak mąż Liu, porywczy Kun (Tong Dawei), który zawodowo myje okna w pekińskich drapaczach chmur. Kun jest wściekły zarówno na Lina, jak i na swoją żonę – podejrzewa, że nie było jej tak źle z szefem. Kiedy jednak okazuje się, że Liu jest w ciąży, Kun węszy w tym niezły interes. Szef jego żony bardzo pragnie tego dziecka – jego wytworna żona-bizneswoman (Elaine Kam) nie może mu go dać. Kun pragnie zaś przede wszystkim pieniędzy. W tajemnicy przed Liu zawiera z Linem umowę – bez względu na wynik badań genetycznych odda mu dziecko w zamian za odpowiednią kwotę. Nie zapomina jednak o zemście. (gildia.pl)

Film w którym wszystko kręci się wśród kasy, seksu, wykorzystywania kobiet i walki o jako taki byt.  Kobieta jako ta słabsza płeć MUSI być ciągle w gotowości jeśli chodzi o męża, jeśli chodzi o klienta, szefa… poza tym zdrady, kłamstwa, każde w zależności od danego priorytetu życiowego. Spłodzone dziecko, które ma być sprzedane, świadczy o tym jak bardzo człowiek zależny jest od pieniędzy.

Ogólne pogubienie i brak pomysłu na życie w wielkim mieście. Kilka scen w których pokazani są mieszkańcy Pekinu, zwykli ludzie zamiatający ulice, czyściciele okien na wypasionych budynkach, bogaci w limuzynach, zatłoczone ulice, matki z dziećmi.. Gryzą się tu dwie sfery, biedna i zamożna. Różnica klas widoczna w Chinach, w tym filmie jest bardzo wyraźna.  Tu rządzi mężczyzna i jego portfel. Bogaci ludzie mogą kupić sobie wszystko, nawet dziecko. Ci biedni, poszukujący dostatnich warunków życia zrobią wszystko bo te warunki osiągnąć. Międzyludzkie relacje są pewnego rodzaju transakcjami. Z tego co czytałam, do tej pory film ten zakazany jest w Chinach, ponieważ ukazuje rzeczywistość niekoniecznie tą jaka powinna być pokazywana.

Gorzki to film, stonowana atmosfera, jedynie zakłócona mocniej przez śmierć pewnej prostytutki., która jest tu bardzo znaczącym elementem… Bardzo dobry. Polecam.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Zagubieni w Pekinie

  1. Oglądałam jakiś czas temu, ale nie mogę się jakoś zabrać za recenzje filmów, rodzaj zastoju twórczego;) Rzeczywiście dobry to obraz i godny polecenia. Ujęła mnie ostateczna decyzja matki, ale o tym cicho-sza, by nie zepsuć nikomu seansu.

    Pozdrawiam!:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s