"Czytelniczka znakomita" Alan Bennett

Trafiła mi się ładnie wydana, krótka i przyjemna choć nieco ostrzegawcza książka, kojarząca mi się z „Domem z papieru” Dominguez’a. Nałogowe czytanie bowiem może doprowadzić do pewnych sytuacji, niekoniecznie dobrych dla naszego życia, jeśli potraktujemy to czytanie nieumiejętnie i stracimy tzw. grunt pod nogami.

Główna bohaterka, brytyjska królowa przypadkiem trafia na objazdową bibliotekę. Mimo, że sama posiada ogromny zbiór różnych książek, których nie czyta w sumie nikt łącznie z nią,  budzi się w niej ciekawość ‚nieznanego’. Spotyka tam kucharza Normana który wypożycza książkę. Dziwi ją, że człowiek pracujący  w kuchni w ogóle czyta. Sama ulega pokusie i wypożycza jedną pozycję. Z ciekawości, z chęci sprawdzenia jak to jest kiedy człowiek czyta dla własnej przyjemności, a nie z konieczności. Stopniowo zaczyna jej się to coraz bardziej podobać. Norman zostaje jej osobistym paziem, który wypożycza dla niej coraz to inne książki, sam również dużo czyta, aby móc o książkach z królową rozmawiać.

Pasja czytania wkrada się do życia królowej bardzo szybko, głęboko i powiedziałabym wręcz – destrukcyjnie. Królowa zapomina o swoich obowiązkach, nie wykonuje ich z należytą sobie dokładnością, zaczyna pewne sprawy bagatelizować, gdyż zawsze jej wymówką jest pozostawiona gdzieś zaczęta dobra książka. Wszystko to jest tylko na początku takie cudowne,  jak się tak patrzy z pozycji mola książkowego.

„Odkryła, że każda książka wiedzie ku innej książce: gdziekolwiek skręciła, otwierały się przed nią coraz to nowe drzwi i dnia nie starczało już na to wszystko, co chciałaby przeczytać”.

Skąd ja to znam? :) I to buntowanie się na dygresje innych, że czyta się z nudów.

„Ależ czytanie nie ma nic wspólnego z zabijaniem czasu! Książki odkrywają inne egzystencje, inne światy”.

Prawda?  „Cały urok czytania, myślała, tkwił w pewnej obojętności książkowej materii: literatura ma  w sobie coś wyniosłego. Książki nie zabiegają o czytelnika, jest im obojętne, kto je czyta. Dla nich wszyscy czytelnicy są równi, nie wyłączając jej samej. Książki budują demokratyczną wspólnotę, pomyślała, literatura to republika”.

Niemniej jednak ważne jest, aby się w tym całym czytaniu kompletnie nie zatracić w taki negatywny sposób, żeby nie zostać takim ‚samotnym’ czytelnikiem, który jak królowa, nie ma z kim na temat książek porozmawiać, bo każdy z jej pasji się albo nabija, albo nie rozumie, albo dąży do tego by ją z niej wyleczyć. Bliski jej Norman, zostaje podstępem dworzan wydalony z dworu. Inni ludzie bliscy królowej zaczynają kombinować, jakby tu przywrócić jej rozsądek.

Królowa, która zawsze była kobietą czynu, sama jednak zaczyna zauważać, że czytanie jest procesem dość biernym, jeśli nic się z tym nie robi, jeśli się o książkach nie rozmawia, jeśli tylko się je chłonie – trzeba się dzielić swoimi przemyśleniami, trzeba działać.

„Życia nie można włożyć między książki. Trzeba je tam znaleźć”.

Co postanowi? sprawdźcie sami. To mądra książka, krótka ale treściwa, napisana z polotem, dużą dozą angielskiego humoru, z przewijającymi się na kartkach ważnymi nazwiskami jak : Austen, Beckett, Proust, Alice Munro, Dylan Thomas, Emily Dickinson, Salman Rushdie, siostry Bronte… i wiele innych. Znakomita proza ;)

5 uwag do wpisu “"Czytelniczka znakomita" Alan Bennett

  1. To był zaskakujący pomysł, aby królowa stała się bohaterką powieści, a więc fikcji literackiej.

    Polubienie

  2. Faktycznie, świetna rzecz. Lubię takie „książki o książkach”, oczytaniu i czytelnikach:) Muszę ją sobie w takim razie zakupić/wypożyczyć:) Pozdrawiam sennie-niedzielnie:)

    Polubienie

  3. Widziałam wczoraj, że czytasz, a dzisiaj już jest o niej notatka :) Ja nie mogę nigdzie jej upolować, a próbuję od dawna. Napisałaś tak, że jeszcze bardziej pobudziłaś moją ciekawość.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.