„Opowieści celtyckie” Karolina Janowska

Książka od wydawnictwa Novae Res nieco mnie zadziwiła. Pozytywnie w sumie. Nigdy nie interesował mnie naród Celtów. O Galii wiem tyle co nic, chociaż na zajęciach z historii Francji wałkowaliśmy ten temat dość długo. Jedyne co mi utkwiło w pamięci (rozbudzone lekturą tej książki) to Vercingetorix, przywódca największego w dziejach powstania Galów przeciwko Rzymianom, którzy za wszelką cenę chcieli podbić Galię. Rzymianie dowodzeni przez Juliusza Cezara stłumili powstanie i niestety wielki wódz Galów został pojmany.

Tyle mi się przypomniało. W książce Karoliny Janowskiej (chociaż szkoda, że nigdzie nie napisano, że to najprawdopodobniej pierwsza część dopiero tych opowieści) dowiadujemy się skąd ów Wercyngetoryks się wziął, no i oczywiście skąd wziął się Juliusz Cezar.

Śledzimy losy małego Galvana, który przychodzi na świat w plemieniu Arwenów. Galvan to oczywiście późniejszy dowódca Galów, (Wercingeytoryks)  ale zanim przyjmie to imię, jego ojciec zginie w zamachu a mały Galvan będzie musiał przejść ciężką drogę polegającą na nauce, na poznaniu tajników walk, na próbach swojego charakteru i możliwości.

Rodzice Galvana : Geillis i Celtyllus to też ciekawa historia. W ogóle szczegółowo opisane tutaj zwyczaje, rytuały, zasady panujące w plemieniu dają nam interesujący obraz życia tamtejszych ludów.  Niektóre zasady były dla mnie kompletnie niezrozumiałe, okrutne i nie do przyjęcia, ale ludzie musieli je akceptować, mieli je wpajane od najmłodszych lat. Np to, że po urodzeniu dziecka, jeśli to chłopiec, po upływie 3 lat „dziecko należało oddać do adopcji pod opiekę innej rodziny, a do siebie przyjąć dziecko innych ludzi. Taki był obyczaj i w ten sposób między rodzinami wytwarzały się specyficzne więzy. Nie uchodziło też, by ojciec miał kontakt z dzieckiem publicznie do osiemnastego roku życia czyli do czasu, gdy wolno chłopcu posługiwać się bronią.” Potem dziecko oddaje się na naukę do druidów ( w tym przypadku jest to szkoła Maerina) , a następnie na nauki do wojowniczek – kobiet, którymi dowodzi czarownica Scatah.

Co jeszcze mamy? ano składanie ofiar z ludzi, a szczególnie z pierworodnych dzieci, jeśli urodzą się w określonym czasie (na szczęście zmienione potem na składanie ofiar ze zwierząt), mamy prawo mężczyzn do nałożnic, bo jeśli żona jest już w okresie połogu jest nieczysta i nie ma prawa wychodzić z domu, a mężczyzna jako że wojownicy mieli niezwykle niespożyty temperament, musi mieć nałożnicę. Ona również z reguły zachodzi w ciążę.

Podobała mi się postać rudowłosej, tajemniczej wojowniczki, jednocześnie okrzykniętej wiedźmą: Scatah, która od początku narodzin Galvana widzi jego przeznaczenie.

I tak śledząc losy dorastającego Galvana, śledzimy równolegle losy pewnego Rzymianina: Cezara, jego żony Kornelli i córki  Julii. Poznajemy jego niezłomny charakter, patrzymy jak dzielnie radzi sobie z piratami, jakim potrafi być kochającym a jednocześnie okrutnym człowiekiem. I jakie ma plany…. ? A o tym pewnie dowiemy się z drugiej części, choć znając historię wiadomo czego się można spodziewać.

Książka napisana przystępnie, ciekawie, wciąga. Jeśli interesują Was takie historie polecam, a jeśli nie – to też fajnie spróbować, bo ja się mile zaskoczyłam.

8 thoughts on “„Opowieści celtyckie” Karolina Janowska

 1. Ooo jak dobrze, bo książka czeka na półce, też właśnie od wydawnictwa Novae Res dostałam :P A trochę się jej obawiałam.:)

  Polubienie

 2. Coś dla mnie :)lubię takie historie, ale ja jej niestety nie posiadam, w pamieci zapisałam.

  Polubienie

 3. Rzeczywiście, dowiedziałam się, że to pierwszy tom.
  Mnie książka również się podobała, ale chyba zdradzasz za dużo ciekawych zwyczajów – psujesz frajde z odkrywania ich w trakcie lektury ;)

  Polubienie

 4. Morgie – ;) mozliwe że psuję, ale piszę po swojemu i nie umiem inaczej. Zresztą.. to są jedynie moje wrazenia a nie profesjonalne recenzje więc trzeba wziąć na to poprawkę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.