„Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne” Mariusz Czubaj

O tej książce nie napiszę zbyt wiele poza tym, że to fascynująca podróż po krainie kryminału. Fascynująca ale… to czysta pozycja naukowa, mająca za zadanie przybliżyć, objaśnić, wyjaśnić, rozłożyć na czynniki pierwsze elementy składające się na budowę i charakter literatury kryminalnej. Dość męcząca pozycja jak dla mnie. Brnęłam przez nią bardzo długo, bo to książka, której nie da się „połknąć” w kilka wieczorów. Zresztą to nie jest przecież kryminał, to jest wielki wywód ukazujący ogrom wiedzy autora i jego fascynację literaturą kryminalną szeroko pojętą. Męczy, bo to chyba pozycja nie dla każdego. Czytając czułam się jak taki mały ‚pikuś’, bo wielu z wymienionych autorów zwyczajnie nie czytałam (jeszcze), wiele książek w ogóle nie znam (a jest tu mnóstwo przykładów). Być może, gdybym była bardziej oczytana w temacie kryminałów to inaczej spojrzałabym na tą książkę, a tak? wiele mi już z głowy wyleciało i nie utrwaliło się. No i cholerna szkoda, że autor nie sięgnął po kryminały polskie, których sam przecież jest też autorem, jeśli już zajął się tak dogłębną analizą.  Mamy tu i Agatę Christie i Raymonda Chandlera i E.A. Poe i Mankell’a i Larsson’a, Rankina, A. Conan Doyle’a, Fossum i wielu wielu innych autorów i ich książki (postacie, intrygi, charakterystyki).

Autor udowadnia nam jak ważne w książkach kryminalnych jest tło społeczne danego kraju, aura (co szczególnie tyczy się kryminałów skandynawskich), obyczaje, a nie tylko sama intryga kryminalna. Wiele tu różnych detali, podziałów na różne gatunki, bo przecież literaturę kryminalną wrzuca się zwykle do jednego wora a jest w niej i kryminał policyjny i kryminał noir, etniczny, detektywistyczny… itd.

Jest to zapewne ciekawa, poważna książka dla wszystkich, którzy chcą się zagłębić w strukturę  danej książki, a nie tylko śledzić jej intrygę. Takim osobom ją polecam. Ja się nieco zmęczyłam, przyznaję, mimo iż naukowy język często zmieniał się w dość przystępny okraszony cytatami i ciekawostkami.  Dziękuję wyd. Oficynka za udostępnienie egzemplarza.

Mariusz Maciej Czubaj (ur. 1969) – literaturoznawca, antropolog kultury, autor powieści kryminalnych.

Pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu. Członek redakcji kwartalnika Kultura Popularna. W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37 otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. (wikipedia.pl)

Reklamy

6 thoughts on “„Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne” Mariusz Czubaj

 1. Mam tę pozycję na półce.
  Chyba będę musiała się podszkolić z zagranicznych kryminałów zanim po nią sięgnę :)

  Niemniej jednak ciekawa jestem takiego nowatorskiego wejrzenia w gatunek, jakim jest kryminał :)

  Polubienie

 2. Zamierzam zgłębić, aby mieć argumenty, że „oj tam kryminały” to nie tylko banalna literatura popularna:)

  Polubienie

 3. Książkę widziałam u siostry na półce, ale dzięki za informację, że przed jej lekturą warto się zapoznać z zagranicznymi klasykami kryminału. W sumie jest to jakaś koncepcja dogłębnego poznania gatunku. Trzeba podejść do zagadnienia metodycznie, przygotować plan działania, listę autorów i tytułów obowiązkowych (jest jakaś lista odniesień sporządzona przez autora?) i czytać, czytać, czytać. A potem zostaje już tylko lektura „Etnologa…” i duma, że wiem, o czym autor pisze:)

  Polubienie

 4. Claudette
  :) jeśli ją masz, to masz szansę się zapoznać. Wymaga ona dużego skupienia i naprawdę sporej znajomości tematyki, ale można się wiele dowiedzieć.

  Jane Doe
  :) Wiesz, i tak dość długo się to czyta. Tzn, ja męczyłam okropnie długo, chyba ze 2 m-ce :)

  Seso
  :) czy banalna? powiedziałabym że niekoniecznie, ale to oczywiście zależy od autora, od okreslonego typu kryminału, od rodzaju intrygi. Myślę że każdy kto uważa kryminały za banał powinien po tą książkę sięgnąć.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s