dwa księżyce

Kiedy osiąga się pewien wiek, życie staje się jedynie procesem ciągłego tracenia różnych rzeczy. Ważne rzeczy wyślizgują się panu jedna po drugiej z rąk i wypadają, jak zęby wyłamane z grzebienia. Zamiast tego dostają się panu jedynie bezwartościowe imitacje. Topnieją możliwości fizyczne, nadzieje, marzenia i ideały, pewność i sens. Kochane osoby jedna po drugiej odchodzą od pana i znikają. Żegnają się albo odchodzą bez uprzedzenia po prostu rozpływają się w powietrzu. A kiedy raz je pan straci, już nie uda się panu ich odzyskać. Nie uda się też ich nikim ani niczym zastąpić. To bardzo trudne do zniesienia. Czasem tak bolesne, jakby ktoś nas ciął nożem. Panie Kawana, lada dzień skończy pan trzydzieści lat. Będzie pan teraz po trochu wkraczał w okres tego zmierzchu życia. To on właśnie nadchodzi wraz z wiekiem. Pan też stopniowo zaczyna rozumieć, czy jest dotkliwe uczucie straty czegoś.

H. Murakami, „1Q84” T. 2

podoba mi się ten cytat, chociaż smutny jest.

zbieram się do napisania czegoś o 2 tomie „1Q84” i nie mogę. może dlatego, że jak się jest wpół drogi to nie bardzo jeszcze jest o czym mówić. chyba poczekam na ostatni trzeci tom, żeby sformułować to co mi się po głowie kołacze. a kołacze się wiele, szczególnie to, że taka melancholia mnie ogarnęła po lekturze tomu drugiego. nie potrafię być obiektywna w stosunku do prozy tego japońskiego pisarza, dlatego zamiast peanów zachowam póki co milczenie i poczekam spokojnie na ciąg dalszy.

myślę sobie, że czasem też błąkam się w takim świecie, gdzie są dwa księżyce i szukam.. szukam… szukam.

Reklamy

2 myśli w temacie “dwa księżyce

  1. I właśnie dlatego ja postanowiłam przeczytać wszystkie 3 tomy za jednym zamachem! By oddać sens całości, a nie poszczególnych części. No! ;)
    A to, że czujemy się, jak dzieci we mgle i ciągle czegoś szukamy, to chyba taka nasza przypadłość…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s