Jessica Stern „To nie mogło się zdarzyć”

„Nie zdawałam sobie sprawy z własnego strachu, a ta książka wyjaśnia, dlaczego tak się działo. Po przeżyciu serii traum można utracić zdolność właściwego odczuwania lęku”.

Jessica Stern jest specjalistką ds terroryzmu, ekspertem, bada, analizuje zachowania, docieka, rozkłada na czynniki pierwsze osobowości terrorystów pod kątem psychologicznym, rozmawia z najgorszymi zwyrodnialcami odwiedzając obozy szkoleniowe w Pakistanie. To robi teraz. W pracy się spełnia. Skąd w niej ta odwaga? bo trzeba mieć odwagę by stanąć oko w oko z człowiekiem, który istnienie ludzkie ma za nic.

Mając 15 lat została brutalnie zgwałcona. Nie była sama, była z nią rok młodsza siostra, która również została zgwałcona. Zamknięte w pokoju z dorosłym potężnym facetem mierzącym do nich z pistoletu, nie miały wyboru jak tylko ulec. Poddać się a potem próbować wymazać z pamięci całą tą sytuację. Tylko czy to możliwe? odpowiecie sobie sami po lekturze tej książki, jeśli będziecie mieć siłę aby ją przeczytać. Mocna, szczera, przejmująca opowieść o tym, jak trudno jest odnaleźć się w zwyczajnym życiu mając za sobą taką traumę. Za sobą? ech.. to cały czas siedzi w środku, jest gdzieś zepchnięte w podświadomość, ale kiedy dochodzi do sytuacji, w której należy sobie przypomnieć pewne wydarzenia, ból i krzywda wracają, nawet po bardzo długim czasie. W przypadku autorki, taka sytuacja nastąpiła, gdy wznowiono śledztwo, po wielu wielu latach.

Podczas śledztwa przypominają się kolejne szczegóły, a to że oprawca śmierdział, a to że miał kominiarkę, a po chwili że chyba białe skarpetki… Szczegóły wracają z ogromną siłą i każą przeżywać wszystko jeszcze raz. Czy to dobre wyjście? Czy następuje wtedy oczyszczenie? Zrzucenie balastu bólu i złych emocji? Czym objawia się zespół stresu pourazowego? Dlaczego trauma przeżyta w młodości pozwala nam często na opanowanie i brak lęku w sytuacjach śmiertelnie niebezpiecznych? Czy to otumanienie? czy upośledzenie? czy osoba po takim przeżyciu zdolna jest jeszcze pokochać i zaufać mężczyźnie? pamiętając słowa oprawcy który mówił, że nie będzie bolało, i kiedy pamięta się że jednak to była nieprawda…

Trudna książka, emocjonująca, długo ją czytałam, odpoczywałam od niej, duszna, fascynująca jednak i tłumacząca wiele zachowań zarówno agresora jak i ofiary. Polecam bo warto. Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu PWN.

„Gdy życie jest w niebezpieczeństwie, oddzielenie myśli od uczuć może być kluczowe dla ocalenia. To może jednak wejść w nawyk, a jeśli tak się stanie, dana osoba jest tylko w połowie żywa. Ta książka to pamiętnik – nie zapis konkretnych wydarzeń, lecz ponownego ożywania emocji, które są zbyt wstydliwe, by się do nich przyznać czy wręcz by je poczuć.”

“I have been quiet, and I have listened all my life.
But now, I will finally speak.”

Strona internetowa autorki : http://jessicasternbooks.com/

Reklamy

4 thoughts on “Jessica Stern „To nie mogło się zdarzyć”

  1. Ja lubię takie mocne wręcz wstrząsające książki, dlatego muszę koniecznie i tę poznać, gdyż po twej recenzji widzę, że warto.

    Polubienie

  2. Myślę, że tę oto wspaniałą książkę warto przeczytać, gdyż taka recenzja jest tak przekonywująca, że szatańskim grzechem byłoby nie dopisać jej do listy numer 1637. Masz gust podobny do mnie, fajnie piszesz, przekonałaś mnie i w ogóle też lubię ten typ literatury, przeważnie trafiasz w książki, które i mnie się podobają, aczkolwiek cenię u Ciebie walory recenzenckie i jednakowoż luźny styl pisania. W ogóle… jesteś moim Bogiem… jednakoż i Szatanem.

    Lubię, bo warto. Dzięęęęki Ci :D
    A tak niemerytorycznie – miłego tygodnia życzę (przez dużę „Ę”).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s