„Słowa […] uwielbiają, jak je wyciągnąć z szafy i oprowadzać po pokoju”

Pomyślałam, że wpiszę trochę cytatów, ponieważ podczytuję sobie od jakiegoś czasu przed snem Cortazara a to „Grę w klasy” a to „Opowiadania”, które posiadam w dwóch tomach i wielbię ogromnie. Za co? Za umiejętność przekazania w jednym zdaniu, akapicie ogromnej mądrości. Taki np. „Trzeci papieros bezsenności dopalał się w ustach „.… ech. Piękne… Cortazar jest jednym z moich mistrzów.

Poniższe pochodzą z genialnej książki „Gra w klasy”.

„W klasy gra się małym kamyczkiem, który należy popychać czubkiem buta. Elementy gry: chodnik, kamyczek, but i piękny rysunek kredą, najchętniej kolorową. Na górze jest Niebo, na dole jest Ziemia, trudno jest trafić kamyczkiem w Niebo, prawie zawsze źle się jakoś obliczy i kamyk wylatuje poza rysunek. Powoli jednak nabiera się zręczności koniecznej, by przechodzić z jednego kwadratu do drugiego, i któregoś dnia może się uda wyjść z Ziemi i przenieść kamyczek do samego Nieba. […] Na nieszczęście, zanim ktokolwiek nauczy się przenosić swój kamyk do Nieba, nagle kończy się dzieciństwo i wpada się w książki, w lęk, w spekulacje na temat innego Nieba, do którego również trzeba umieć znaleźć drogę. A ponieważ skończyło się dzieciństwo […], zapomina się, że aby się dostać do Nieba, potrzeba kamyczka i czubka buta.”

„Tylko żyjąc absurdalnie można wyłamać się z tego bezgranicznego absurdu”

„Zadowalamy się byle czym. Jeżeli przyjaciele dobrze się porozumiewają, jeżeli kochankowie dobrze się porozumiewają, jeżeli rodziny dobrze się porozumiewają – uważamy to za harmonijne pożycie. Złudzenie, bracie, lusterko do wabienia skowronków. Nieraz czuję, że istnieje większe porozumienie pomiędzy dwojgiem ludzi lejących się po łbach niż między tymi, którzy patrzą na to z zewnątrz.”

………

„Prawdziwa odmienność, zrobiona z najdelikatniejszych zbliżeń, z cudownych dostrojeń się do świata, nie może spełniać się jednostronnie: wyciągniętej ręce musi odpowiadać jakaś inna, z zewnątrz, skądinąd.”

10 myśli na temat “„Słowa […] uwielbiają, jak je wyciągnąć z szafy i oprowadzać po pokoju”

  1. Kurcze, a mnie jakoś „Gra w klasy” nie zauroczyła szczególnie. Nie wiem dlaczego, ale jakoś męczyłem się nad lekturą. Czytałem dość dawno. Może do niektórych książek trzeba dorosnąć po prostu.

    Polubienie

  2. Uwielbiam cytaty , niektóre chciałam zapamiętać i jak w filmach w odpowiedniej chwili zacytować, ale w rzeczywistości w ogóle mi się to nie udaje ;( O książce „gra w klasy” pierwszy raz słyszę, a tu widzę, że podobno wszyscy czytają. Nawet w internecie można być zacofanym :P

    Polubienie

  3. Właśnie dlatego boję się po nią sięgać. Bo są rzeczy, z którymi jestem do tyłu, ale ponieważ wszyscy się nimi zachwycają, to nadrabiam – i potem wielkie rozczarowanie.

    Z Przeminęło z wiatrem już tak miałam chociażby.

    Polubienie

  4. Saradeever, ohaminus
    jacy wszyscy? poki co to jeszcze nigdzie na blogu nie widziałam chocby wzmianki o Cortazarze, od dawna, a ksiązka stara jak swiat juz jest. Czytałam ja dawno temu i co jakis czas sobie do niej wracam. I fakt, wg mnie to jest ksiązka którą powinno się przeczytać, chociaz nie kazdy za Cortazarem trafi.. jest dosc specyficzny

    Grzesiek
    Moze byc męcząca, to prawda, ale jesli sie ją dawkuje to absolutnie taka nie jest. Zresztą polecam Opowiadania, teraz Muza będzie wznawiac.

    Polubienie

  5. czytałam ‚Grę w klasy’ dawno temu, fajne jest to, że w jakimkolwiek momencie zaczniesz czytać, zwsze ma to sens, a książka była ‚biblią’ tylko nie pamiętam już której subkultury… hippisowskiej chyba? :)

    Polubienie

  6. Te moje ‚wszyscy’ wzięli się z przeczytania komentarza. Teraz po przeczytaniu kilku wiadomości o”grze w klasy’ wstyd się przyznać, że tak stara i dość charakterystyczna książka, a ja kompletnie o niej nie słyszałam.

    Udajmy , że mnie tu po prostu nie było..

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.