„Wycieczka na tamten świat” Anna i Siergiej Litwinowie

„Wycieczka na tamten świat” autorstwa rosyjskiego rodzeństwa, które razem spłodziło, jeśli tak rzec można, już około 40 powieści – to książka z gatunku sensacyjnego zawrotu głowy – czyli natłok postaci, zwroty akcji, mocne tempo i dawka humoru. Ot, taka rozrywka na dwa wieczory. Historia może nieco wydumana i zbyt filmowa, podczas gdy ja wolę mroczniejsze i brudniejsze opowieści, gdzie trup się ściele gęsto. To w Polsce pierwsza z cyklu powieść z Tanią Sadownikową, piękną, nadzwyczaj zgrabną, żądną przygód kobietą, lubiącą m.in. skoki na spadochronie.

I taką właśnie rozrywkę Tania zaplanowała sobie na urlop, i to nie byle gdzie, bo zdecydowała, że poleci aż na biegun północny. Na pokładzie samolotu spotykamy też młodego dziennikarza Dimę, który również leci na biegun oddać swój któryś z kolei skok, oraz gracza hazardzistę Igora. Dimie i Tanii udaje się przemycić na pokład samolotu swoje spadochrony, co jest nie lada wyczynem. Niebawem po starcie, samolot wypełnia się dymem, zaczyna tracić wysokość, wybucha panika, otwierają się tylne drzwi przez które prawie że wypada Igor. Przytomni umysłowo Tania i Dima zakładają spadochrony, w ostatniej chwili łapią Igora i wyskakują z samolotu. Cóż za brawura !! Trochę to wg mnie naciągane i głupie, ale… książka ta ma służyć rozrywce, tak?

Wiele się wydarzy po ich wylądowaniu na jakiejś tam polance. Ucieczka przed milicją i oddziałem FSB (dawnym KGB) a także ucieczka przed rosyjską mafią, która również będzie miała powód do ścigania tej trójki. Jaki? Cofniemy się w tym celu w czasie, by poznać historię niejakiej Anny Nikołajewny z 1838 roku….

W książce mamy okazję liznąć trochę Moskwy, Petersburga, poobserwować jakieś rosyjskie wioski, liznąć nieco mafii taksówkowej, poznać działanie rosyjskich służb specjalnych. Niemniej jednak, książka nie wymaga wysiłku intelektualnego. Jest prosta, banalna, popełniona dla rozrywki, napisana co prawda dość zabawnie i przyznaję, że przyjemnie się ją czytało. Nie jestem jednak zachwycona tak, by czekać na następne części z Tanią, której brzuch na okładce pręży się i zachwyca. Takie historie to trochę nie moja bajka.

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Oficynka.

„Wycieczka na tamten świat” Anna i Siergiej Litwinowie, Wydawnictwo Oficynka, Seria ABC, 2011, stron 312.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “„Wycieczka na tamten świat” Anna i Siergiej Litwinowie

  1. A mnie ciekawi jednak ta książka, choć piszesz, że banalna i prosta w odbiorze to jednak ja mam ochotę bliżej przyjrzeć się tym rosyjskim klimatom.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s