„W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi.”

„Jak mógłbym siedzieć tam z nimi przez cały czas?
Co za sposób na życie; co za, jak powiedział właśnie któryś kombinezon, jedno nie kończące się nic.
Tam u nich, pomyślał jest tylko ciemność; ciemność w umysłach i ciemność dookoła. Wszędzie ciemność. Sami są winni temu, że tacy się stali.”

„Stworzeniom, które prowadzą takie pokręcone i beznadziejne życie, trzeba pomagać. A przynajmniej rejestrować, jak się pojawiają i odchodzą. Rejestrować i zapisywać, żeby pozostał po nich ślad. Na lepsze dni, które jeszcze nadejdą, kiedy ludziom otworzą się oczy.”

„Aktywność niekoniecznie oznacza życie. Kwazary są aktywne, a medytujący mnich nie jest martwy.”

„Przez ciemne zwierciadło” P.K. Dick

Kilka cytatów z jednej z moich ulubionych książek Dicka. A teraz czytam „Ubika” – po raz trzeci. I po raz trzeci stwierdzam, że to genialna książka….  a cytat pierwszy z książki „Przez ciemne zwierciadło” bardzo dobrze oddaje aktualne moje podejście do spotkań z pewnymi osobami, kiedyś mi bliskimi. Szkoda, że niektórym tak łatwo jest zrobić pranie mózgu, czy to przez media, czy to przez inne osoby głoszące prawdy objawione. Szkoda, że ta ciemność jaka nimi zawłada przekłada się na wzajemne relacje, których w zasadzie już nie ma. I tak, sami są sobie winni, bo jest im tak wygodnie, bo tak trudno jest im się postarać, by być sobą. Tylko im się wydaje, że są. A tak naprawdę ich nie ma, bo aktywność niekoniecznie oznacza życie. Może nieco zapętliłam, ale mam wrażenie, że wokół mnie bardzo kurczy się grono znajomych. Żal mi tego, ale jednocześnie jest mi z tym dobrze. Wolę światło aniżeli ludzi z zamkniętymi oczami i umysłami. Tak już mam.

6 myśli na temat “„W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi.”

 1. Ubik, tak – niewątpliwie bardzo oryginalny. czytałem ostatnio jakieś plotki, że Hollywood zabiera się za ekranizację.

  Ile razy przypomnę sobie Ubika, to wydaje mi się, że w Polsce niedługo czekają nas podobne realia, gdzie nawet za wyjście z własnego mieszkania będzie trzeba płacić :D Tusk i Rostowski pewnie i coś takiego niedługo wymyślą. Nie ma to jak walka z kryzysem. Europejska cywilizacja się wali i przydałby się jej taki Ubik, który powstrzymałby ją przed degradacją.

  A czytałaś Zapłatę (Paycheck)?

  Polubienie

 2. Ekranizacja może być ciekawa…:)
  O polskich realiach mozna by długo i długo… do tego ostatnie rewelacje na temat wprowadzenia cenzury internetu w Polsce (ACTA) osłabiają.
  Zapłaty chyba nie czytałam – nie pamiętam szczerze mowiąc, bo Dicka czytywałam dosc dawno temu, teraz sobie tak wracam do tego co mam na pólce.

  Polubienie

 3. O, „Przez ciemne zwierciadło” to też moja ulubiona książka Dicka. Chociaż ciężko mi się ją czyta, im dalej w las, tym bardziej przejmuję tę atmosferę lekkiego szaleństwa, odurzenia, jakby mózg ktoś mi owinął watą, że tak mało wdzięcznie to przyrównam. Ale książka jest świetna, P.K. Dick miał genialne wizje świata i dobrze, że się z nimi podzielił.

  Polubienie

 4. Zapłatę nawet zekranizowali (jak wiele powieści Dicka :P)

  Łowca androidów (1982, Blade Runner)
  Pamięć absolutna (1990, Total Recall)
  Confessions d’un Barjo (1992)
  Tajemnica Syriusza (1995, Screamers)
  Impostor: Test na człowieczeństwo (2002)
  Raport mniejszości (2002, Minority Report)
  Zapłata (2003, Paycheck)
  Przez ciemne zwierciadło (2006, A Scanner Darkly)
  Next (2007, Next)
  Tajemnica Syriusza: Polowanie (2009, Screamers: The Hunting)
  Władcy Umysłów (2011, Adjustment Bureau)

  Źródło: wikipedia

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.