„Opowiadaczka filmów” Hernán Rivera Letelier

Chilijski pisarz po raz drugi, podobnie jak w „Sztuce Wskrzeszania”, przenosi czytelnika do małego, wysuszonego słońcem miasteczka z kopalnią saletry, gdzie żyje sobie 11-letnia dziewczynka Maria Margarita. Wraz z niepełnosprawnym ojcem lubiącym topić smutki w winie, oraz czterema braćmi żyją w podziurawionym blaszaku, a ich jedyną rozrywką, podobnie jak większości mieszkańców jest kino. W epoce, kiedy telewizor jeszcze nie rządził światem (chociaż i tu w książce, do czasu…), film to była magia zaklęta w strużkę światła płynącą z projektora.

Tak jak mała Maria Margarita patrząca na drobinki światła i kurzu, jakie wirowały w tejże strużce, ludzie zadziwiali się pojawiającym się na ekranie obrazem..  Jak można wyczarować z takiego strumyczka konie i powozy, kowbojów albo miłosne opowieści?

Maria Margarita zachwycona kinem chodzi na prawie każdy film, aż w końcu sama staje się takim ‚projektorem’ – dla tych, którzy na kino nie mają pesos, albo dla tych, którzy nie potrafią filmu dobrze zrozumieć. Zostaje opowiadaczką filmów. Fascynuje ją ten wymyślony świat iluzji. Opowiadając filmy rodzinie, potem sąsiadom, a potem już całym tłumom – moduluje głos, śpiewa piosenki, sama tworzy, a później używa rekwizytów, wzrusza, bawi i zachwyca swoim talentem przekazywania historii… Chce pokazać ludziom inny świat. Chce pobudzić ich wyobraźnię, pobudzić ich do myślenia.

„Opowiadać jakiś film to jak opowiadać sen”.

Maria Margarita jest w tym dobra, do czasu… Pewne przykre wydarzenie podczas jednego ‚seansu’ a potem zmiana ‚epoki’ i nadchodzące wraz z pojawieniem się telewizora zmiany odbierają małej przyjemność. Być może zdradziłam zbyt wiele fabuły, ale przy tak króciutkiej książeczce/ powiastce jest to chyba nieuniknione. Ważny chyba bardziej jest przekaz Leteliera, o ile w ogóle jest (?)

Bo czy nie tak jest i dzisiaj? Ludzie skupieni wokół bezdusznego pudełka, jakim jest telewizor, zapominają o tym, jak to jest rozmawiać, opowiadać sobie historie, opowiadać i przeżywać życie. Bo życie to film, do jakiego sami piszemy sobie scenariusz i dobieramy aktorów. Tyle, że film można cofnąć, przewinąć, przerwać oglądanie. W życiu już nie jest tak prosto. Jest bardziej wymagające, może dlatego ludzie wolą łatwiej, wygodniej, bezboleśniej, bo oglądając taki film w elektronicznym pudełku też błyszczą im oczy zupełnie tak jak kiedyś, kiedy słuchali i używali wyobraźni? Wolą przewinąć, wyłączyć, zobaczyć napis KONIEC i zapomnieć.

Wydaje się, że opowieść Lateliera jest prostą historią o małej dziewczynce, która potem dorasta, traci braci i ojca  i myśli o matce, która ich zostawiła dawno temu. O dziewczynie, która wiąże się z 50letnim gringo, pozostaje w opuszczonym przez ludzi miasteczku, do którego zaglądają tylko od czasu do czasu turyści odbierając ją jak obłąkaną kobietę, która opowiada im dziwne historie…

Dobrze się wydaje, ale jednak w gruncie rzeczy jest to prosta, gorzka choć nie opowiedziana w jakiś bardzo smutny sposób, historia o tym jak łatwo i szybko można stać się przewróconym pionkiem na szachownicy. O tym jak bardzo ważne w życiu jest używanie wyobraźni, poszukiwanie, myślenie, a nie bezmyślne chłonięcie wszystkiego co nam się wciska. Tak mi się wydaje, a inną  interpretację lub jej brak,  zostawiam innym.

Hernan Rivera Letelier „Opowiadaczka filmów”, wydawnictwo Muza 2012, stron 104.

3 komentarze do “„Opowiadaczka filmów” Hernán Rivera Letelier

  1. Luiza Stachura

    Inspirujące.
    Słuszne słowa, Mary. Samodzielne myślenie jest najważniejsze i – paradoksalnie – dziś zanika. Ludzie wolą szybciej i łatwiej, zamiast wybrać czasem dłuższą, trudniejszą drogę, ale własną.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.