tumturum

wczorajsza notka wzięła i zniknęła, bo była, że tak powiem, nieco głupawa / nie przemyślana / z dupy / bla bla. nikogo nie wpuszczę w moje blogowe kąty;)

ale przywitam się jeszcze raz :)

i nie wiem czy gdzieś czytałam, czy mi się przyśniło, że MV Llosa pisze/ napisał  kolejną książkę? Jeśli to tylko „przywidzenie” to dobrze, bo jeszcze mam kilka innych jego nie przeczytanych. A i tak dostaję szału, bo mi się nalęgło nowych jakoś dziwnie, zupełnie nie wiem skąd i kiedy. Tak jakoś – przychodzę to domu a tu hops – paczuszka (kilka dni muszę rozpracowywać skąd i co zacz). Kiedyś coś pozamawiałam, teraz przysłali. Nową Maurice Jennings, jakiś zaległy tom Sjowall/Wahloo, dwie nadesłała Muza (bardzo się cieszę) : „Przez pustynie na ośnieżone szczyty” W. Lewandowskiego i „W świecie jurt i szamanów” B. Uryna (cudnie wydane, piękne fotografie). 

No i tyle w sumie. Relacja zdana. Zmykam. 

ps. czytam „Poniedziałkowe dzieci” Patti Smith – no co za przepiękna i mądra opowieść … bardzo mi się podoba.

W chwilach przygnębienia zastanawiałam się, jak sens kryje się w tworzeniu sztuki. Dla kogo? Czy naśladujemy Boga? Mówimy wyłącznie do siebie? Jaki jest ostateczny cel? Po co? Żeby dzieło znalazło się w klatce jednego z wielkich artystycznych zoo – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Metropolitan albo Luwru? Łaknęłam uczciwości, a jednak odkrywałam w sobie fałsz. Po co poświęcać się sztuce? Żeby się spełnić czy dla niej samej? Jeśli nie dajemy ludziom iluminacji, powiększanie tego nadmiaru poprzez własną twórczość wydaje się egocentryzmem. Często zasiadałam do wiersza albo rysunku, ale cała ta gorączkowa aktywność na ulicach, w połączeniu z wojną w Wietnamie, sprawiała, że moje wysiłki wydawały się bezsensowne.”

2 uwagi do wpisu “tumturum

 1. Hehe, zdziwił mnie ten Twój wpis, ale wolałam nie komentować. Rozumiem, tak pod wpływem chwili napisane.
  Też tak mam z zamówionymi książkami – niespodziewanie je odnajduję. Ale to miłe, czyż nie? ; )
  Książka Patii Smith mnie kusi…

  Polubienie

 2. Luiza – mnie samą zdziwił, dlatego się popukałam w głowę..
  Ksiązki miłe byle by czasu więcej było i w ogóle – pozdrawiam :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.