Nagroda im. Kapuścińskiego przyznana

Image„Szwedzka reporterka Elisabeth Asbrink, autorka książki „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” została laureatką V edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – ogłoszono w piątek wieczorem na gali w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich.

– Jadąc tu czytałam „Podróże z Herodotem”. Znalazłam tam słowa „cała pamięć jest teraźniejszością”. Pamięć to materiał, na którym pracowałam. To nawet nie historia tylko coś troszkę starszego niż teraźniejszość. Wszystkie wspomnienia są wiecznie żywe – powiedziała Elisabeth Asbrink odbierając nagrodę.

„W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” (książkę przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne), to opowieść o Otto Ullmanie, żydowskim chłopcu z Wiednia, który podczas okupacji dostał się do Szwecji, wysłany tam przez chcących ratować syna rodziców. Aby wysłać syna do Szwecji Ullmanowie musieli go ochrzcić. Otto na szwedzkiej prowincji zaprzyjaźnił się z lokalnym nazistą, Ingvarem Kampradem, przyszłym twórcą Ikei. Po wojnie Kamprad nadal utrzymywał kontakty z nazistami i bardzo prawdopodobne, że ich wspierał. Potem przez długie lata ukrywał ten fakt, aż w latach 90., postawiony wobec niepodważalnych dowodów, musiał przyznać, że w młodości popełnił błąd. Był nazistą z przekonania, ale nie przeszkadzało mu to w przyjaźni z Ottem – Żydem, cudem uratowanym z rąk jego idoli. Książka Asbrink opiera się m.in. na pakiecie zachowanych listów, które rodzice słali do Ottona w Szwecji. Książka jest też przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji emigrantów i polityki wobec uchodźców.

„To splecione po mistrzowsku trzy dramaty: rodzicielskiej miłości, która każe rodzicom Ottona ukrywać w listach do syna grozę swojego położenia, dzieje zagubionego na szwedzkiej prowincji chłopca, którego przyjaźń połączyła z nazistą, Ingvarem Kampradem, przyszłym twórcą IKEI. Bohaterką trzeciego dramatu jest sama autorka. To jest jej gorzka rozprawa z mitem Szwecji lat 30. kraju równości i tolerancji. Niezwykły dokument historyczny, a zarazem literatura najwyższego lotu” – pisał o książce Asbrink przewodniczący jury nagrody Maciej Zaremba-Bielawski.

W styczniu tego roku w Polsce ukazała się kolejna książka Asbrink – „Czuły punkt” (Czarne). Tym razem reporterka opisuje historię, która rozegrała się wiosną 1999 r. w miejscowości Malexander, gdzie podczas napadu na bank z rąk złodziei zginęło dwóch policjantów. A wszystko zaczęło się w teatrze. Znany szwedzki dramaturg i reżyser Lars Noren postanowił stworzyć spektakl z udziałem więźniów. Aktorów znalazł w jednym z cięższych zakładów karnych. Wybrał trzech skazanych z długimi wyrokami i napisał sztukę specjalnie dla nich, wykorzystując ich doświadczenia i opowieści. Aktorzy okazali się jednak sprytniejsi od reżysera. Przepustki wykorzystywali do organizowania napadów na banki, a część skradzionych pieniędzy przeznaczali na wspieranie organizacji nazistowskich.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki dla tłumacza – 15 tys. zł – otrzymała autorka przekładu książki „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” Irena Kowadło-Przedmojska.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia. Jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

W finale nagrody poza książką Asbrink znalazły się w tym roku: „Trębacz z Tembisy” Wojciecha Jagielskiego, „Zaczyn” Filipa Springera, „Masakra w El Mozote” Marka Dannera oraz „Zawsze piękne” Katherine Boo. (źródło : http://www.pap.pl)

   Image

Warto po książkę sięgnąć. Nabyłam oczywiście, korzystając z genialnej promocji (-34%-40% na aros.pl – dzięki tommyknocker za info :)) podobnie jak i drugą „Czuły punkt” bo wiecie, że dla mnie wszystko co wydaje (no prawie) wyd. Czarne jest dokładnie tym o czym chcę czytać.

Reklamy

4 myśli w temacie “Nagroda im. Kapuścińskiego przyznana

  1. Przeczytałaś już? Ciekawa jestem twojego wrażenia po lekturze (ja się zabieram,ale póki co czasu ciągle zbyt mało…)

    Polubienie

  2. Nie, jeszcze… dopiero niedawno dorwałam po niższej cenie.. spróbuję przeczytać w najbliższym czasie, ale z czasem też mam problem :

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s