Nagroda im. Kapuścińskiego przyznana

Image„Szwedzka reporterka Elisabeth Asbrink, autorka książki „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” została laureatką V edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – ogłoszono w piątek wieczorem na gali w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich.

– Jadąc tu czytałam „Podróże z Herodotem”. Znalazłam tam słowa „cała pamięć jest teraźniejszością”. Pamięć to materiał, na którym pracowałam. To nawet nie historia tylko coś troszkę starszego niż teraźniejszość. Wszystkie wspomnienia są wiecznie żywe – powiedziała Elisabeth Asbrink odbierając nagrodę.

„W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” (książkę przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne), to opowieść o Otto Ullmanie, żydowskim chłopcu z Wiednia, który podczas okupacji dostał się do Szwecji, wysłany tam przez chcących ratować syna rodziców. Aby wysłać syna do Szwecji Ullmanowie musieli go ochrzcić. Otto na szwedzkiej prowincji zaprzyjaźnił się z lokalnym nazistą, Ingvarem Kampradem, przyszłym twórcą Ikei. Po wojnie Kamprad nadal utrzymywał kontakty z nazistami i bardzo prawdopodobne, że ich wspierał. Potem przez długie lata ukrywał ten fakt, aż w latach 90., postawiony wobec niepodważalnych dowodów, musiał przyznać, że w młodości popełnił błąd. Był nazistą z przekonania, ale nie przeszkadzało mu to w przyjaźni z Ottem – Żydem, cudem uratowanym z rąk jego idoli. Książka Asbrink opiera się m.in. na pakiecie zachowanych listów, które rodzice słali do Ottona w Szwecji. Książka jest też przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji emigrantów i polityki wobec uchodźców.

„To splecione po mistrzowsku trzy dramaty: rodzicielskiej miłości, która każe rodzicom Ottona ukrywać w listach do syna grozę swojego położenia, dzieje zagubionego na szwedzkiej prowincji chłopca, którego przyjaźń połączyła z nazistą, Ingvarem Kampradem, przyszłym twórcą IKEI. Bohaterką trzeciego dramatu jest sama autorka. To jest jej gorzka rozprawa z mitem Szwecji lat 30. kraju równości i tolerancji. Niezwykły dokument historyczny, a zarazem literatura najwyższego lotu” – pisał o książce Asbrink przewodniczący jury nagrody Maciej Zaremba-Bielawski.

W styczniu tego roku w Polsce ukazała się kolejna książka Asbrink – „Czuły punkt” (Czarne). Tym razem reporterka opisuje historię, która rozegrała się wiosną 1999 r. w miejscowości Malexander, gdzie podczas napadu na bank z rąk złodziei zginęło dwóch policjantów. A wszystko zaczęło się w teatrze. Znany szwedzki dramaturg i reżyser Lars Noren postanowił stworzyć spektakl z udziałem więźniów. Aktorów znalazł w jednym z cięższych zakładów karnych. Wybrał trzech skazanych z długimi wyrokami i napisał sztukę specjalnie dla nich, wykorzystując ich doświadczenia i opowieści. Aktorzy okazali się jednak sprytniejsi od reżysera. Przepustki wykorzystywali do organizowania napadów na banki, a część skradzionych pieniędzy przeznaczali na wspieranie organizacji nazistowskich.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki dla tłumacza – 15 tys. zł – otrzymała autorka przekładu książki „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” Irena Kowadło-Przedmojska.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia. Jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

W finale nagrody poza książką Asbrink znalazły się w tym roku: „Trębacz z Tembisy” Wojciecha Jagielskiego, „Zaczyn” Filipa Springera, „Masakra w El Mozote” Marka Dannera oraz „Zawsze piękne” Katherine Boo. (źródło : http://www.pap.pl)

   Image

Warto po książkę sięgnąć. Nabyłam oczywiście, korzystając z genialnej promocji (-34%-40% na aros.pl – dzięki tommyknocker za info :)) podobnie jak i drugą „Czuły punkt” bo wiecie, że dla mnie wszystko co wydaje (no prawie) wyd. Czarne jest dokładnie tym o czym chcę czytać.

Advertisements

4 uwagi do wpisu “Nagroda im. Kapuścińskiego przyznana

  1. A styl! Och, jaki piękny styl:) Czarne kolejny raz pokazało, że wydaje bardzo dobrą literaturę. Uwielbiam:)

  2. Przeczytałaś już? Ciekawa jestem twojego wrażenia po lekturze (ja się zabieram,ale póki co czasu ciągle zbyt mało…)

  3. Nie, jeszcze… dopiero niedawno dorwałam po niższej cenie.. spróbuję przeczytać w najbliższym czasie, ale z czasem też mam problem :

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s