„Angielska dziewczyna” Daniel Silva

Pierwszy raz przeczytałam książkę z serii, nie po kolei, czyli zaczynając od tomu 13-tego (ostatniego), bo nawet nie wiedziałam, że Daniel Silva jest autorem już 12 powieści szpiegowskich z izraelskim asem wywiadu Gabrielem Allonem. Te wcześniejsze tytuły to (od początku): Artysta zbrodni, Angielski zabójca, Spowiednik, Śmierć w Wiedniu, Książę ognia, Posłaniec, Tajny sługa, Reguły Moskwy, Uciekinier, Sprawa Rembrandta, Portret szpiega, Upadły anioł, i właśnie Angielska dziewczyna. 

angielska-dziewczyna-b-iext26687924

Fabułę mogę pokrótce opisać, ale uważam, że nie ma to większego sensu, gdyż lektura tej powieści polega właśnie na przyjemności śledzenia głównych wątków oraz przewracaniu w napięciu kolejnych kartek, żeby dowiedzieć się co dalej. Faktem jest, że książkę, która ma nieco ponad 500 stron, zaczęłam czytać wieczorem, a skończyłam do południa następnego dnia (a nigdy za powieści szpiegowskie się nie brałam, bo wydawało mi się, że niespecjalnie ciekawe to lektury – bynajmniej – owszem, to zwykłe czytadła, ale jaka z nich przyjemność miło spędzonego czasu!).

Gabriel Allon (główny bohater) jest niezwykle opanowanym, odważnym, sprytnym, bystrym szpiegiem wywiadu izraelskiego. Brał udział w wielu operacjach (m.in „Gniew Boży” w Monachium, która była operacją wywiadu izraelskiego zleconą przez ówczesną premier Izraela, po zamachu podczas olimpiady w Monachium, przeprowadzonym przez palestyńską organizację terrorystyczną Czarny Wrzesień). Gabriel Allon ponadto jest konserwatorem sztuki, mężem Chiary, przeszedł wiele, o czym zapewne jest we wcześniejszych częściach. Ważne jest, że to jeden z najlepszych szpiegów  w załodze Baraka, czyli całego zespołu izraelskiej wywiadowni, jeden z lepszych zabójców, człowiek, który ledwo uszedł śmierci i na którego w „Angielskiej Dziewczynie” spadnie bardzo poważne zadanie.

Ma Silva głowę (i pomysły), aby skonstruować tak niesamowitą intrygę, w której porwanie młodej, angielskiej dziewczyny Madeline Hart wpłynie na losy polityczne Wielkiej Brytanii. I tu króciutko o fabule:

Madeline jest obiecującą, wschodzącą gwiazdą partii, jednocześnie kochanką premiera Jonathana Lancastera. Jeśli kochanka, to wiadomo sekret. Premier ma ich niemało. Jego współpracownicy, jak się okaże, również. Kiedy Madeline znika w niejasnych okolicznościach, należy zrobić wszystko, aby ją odnaleźć, ale też wszystko, aby sekret nie wyszedł na jaw. Premier staje się ofiarą szantażu, w związku z czym, nie może powiadomić policji, gdyż doszłoby do skandalu.

Gabriel Allon poproszony o zajęcie się sprawą, nie spodziewa się, że z Londynu, będzie musiał udać się na Korsykę, do Marsylii, do Paryża, a w końcu do Rosji… Ma siedem dni na odnalezienie dziewczyny, jej fotografię w towarzystwie mężczyzny, którego nikt nie zapamiętał, nikt nie kojarzy, którego twarz jest jedną z tych przeciętnych, o jakich zwykle nie wiadomo co powiedzieć.

Ma siedem dni, inaczej dziewczyna zginie. Porywacze kierują jego ruchami przez telefon, w końcu domagają się okupu. Pomaga mu w całej operacji kolejny płatny zabójca: Christopher Keller. oraz cały sztab ludzi związanych z wywiadem. Dodatkowo pewna wróżka z Korsyki przepowiada Gabrielowi przyszłość, która niestety zaczyna się sprawdzać…..

Czy uda się Gabrielowi uratować honor premiera i życie Madeline? dlaczego akcja książki przeniesie się do Rosji, w kuluary wielkiego naftowego przedsiębiorstwa i w polityczne rozgrywki? tego już nie powiem, bo nie mogę.

Książka trzyma w napięciu, jednak bywają momenty, kiedy to, bez znajomości poprzednich części, ciężko jest połapać się w odniesieniach do przeszłości bohaterów, chociaż pokrótce są one przez autora nakreślone. Dochodzę do wniosku, że jednak miałam rację, że dobrze jest czytać książki z jakiejś serii po kolei. Gdybym wiedziała, że to 13 tom, to zapewne sięgnęłabym najpierw po poprzednie, ale…. w sumie, nie żałuję. Było ciekawie a nade wszystko zaskakująco. To był dobrze spędzony czas.

Angielska Dziewczyna”, Daniel Silva, wyd. Muza, 2014

6 uwag do wpisu “„Angielska dziewczyna” Daniel Silva

  1. A ja dzięki Silvie zobaczyłem tunel Kotel. Jeszcze jedno magiczne przeżycie w Jerozolimie….

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.