„Wiem o tobie wszystko” Claire Kendal

„Ten zaś malutki kluczyk otwiera drzwi do gabinetu w końcu korytarza na najniższym piętrze. Możesz otwierać wszystko i wchodzić, gdzie chcesz, ale zabraniam ci przekraczać próg tego gabinetu. Jeśli jednak przyjdzie ci do głowy otworzyć te drzwi, pamiętaj, nic cię nie uchroni przed moim gniewem”. (Charles Perrault, Sinobrody).

247039_wiem-o-tobie-wszystko_574

Takim cytatem rozpoczyna się thriller psychologiczny, debiut Amerykanki, Claire Kendal. Mroczna bajka o „Sinobrodym” będzie przewijała się w tle, a główna bohaterka Clarissa będzie walczyć z prześladującym ją mężczyzną. Bo czasem wystarczy raz dać nadzieję…. by potem już nie móc uwolnić się od nękań i zastraszania. Raz doświadczyłam czegoś podobnego na własnej skórze, oczywiście nie w takim natężeniu jak bohaterka, ale strachu podżyłam i tak sporo. Nie wiadomo jak się wówczas zachowywać. Stalking to przerażająca metoda zastraszenia. I choć w książce to napięcie nie jest AŻ tak stopniowane (wydaje mi się, że jednak zabrakło czegoś..) to da się wyczuć tą lekką atmosferę grozy, bezsilności, poddania się… Trzeba ogromnego samozaparcia, ale i wsparcia ze strony władz, urzędu, czy choćby przyjaciół, by móc w jakikolwiek sposób walczyć z prześladowcą. Czasem jednak i to nie wystarcza.

Clarissa może przynajmniej na jakiś czas schronić się w sądzie, gdzie zostaje powołana do ławy przysięgłych i przysłuchuje się procesowi przeciwko kilku młodocianym, handlującym narkotykami i oskarżonych dodatkowo o gwałt na młodej dziewczynie. To w niej, Clarissa widzi poniekąd siebie. W zeznaniach dziewczyny – ofiary, widzi siebie. Bezradną, zastraszoną, zniewoloną. Bo tak właśnie się czuje. Boi się wyjść z domu, bo wie, że ON będzie niedaleko, będzie musiała go ominąć na chodniku, w bramie, wchodząc do metra, i mimo jej próśb, on nadal będzie słał jej prezenty, będzie szeptał jej do ucha na ulicy, stanie się jej cieniem, który przyklei się również do jej przyjaciół….

„Żaden inny mężczyzna nie zrobi Ci tego, co ja mogę.
Żaden inny nie będzie Cię kochać tak jak ja”

Broszurki ostrzegające przed stosowaną przemocą czy dotyczące stalkingu, zwykle zawierają pewne hasła, przedstawiają etapy zachowań, które są dla nas zbyt banalne, stereotypowe, często dziwne …. dopóki sami nie staniemy się ofiarą przemocy, czy to fizycznej czy psychicznej. Wtedy widzimy, że inaczej nie można. Clarissa będzie próbowała się bronić, czy jej się uda?

Przeczytałam w sumie jednym tchem w 3.5 godzinnej podróży pociągiem, czyli jest dobrze – wciąga. Mam nadzieję, że następne książki tej autorki będą miały dużo więcej tego napięcia, które powinno towarzyszyć thrillerowi, choć przyznaję, że jest to wstrząsająca książka. Bo właściwie taka sytuacja może przydarzyć się każdej kobiecie, a może nawet i mężczyźnie? 

Premiera książki : 18 lutego.

„Wiem o tobie wszystko” Claire Kendal, wyd. Akurat 2015

2 komentarze do “„Wiem o tobie wszystko” Claire Kendal

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.