„Nieważkość” Julia Fiedorczuk

pobrane„Ewka ocknęła się ze snu o nieistnieniu może trochę zbyt nagle. Nie ma innego wyjścia, trzeba żyć.”

Piękna opowieść. Smutna i nieco gorzka. Ale piękna. Właściwie każda z nas mogłaby się zidentyfikować z którąś z trzech kobiet, głównych bohaterek: Ewą, Zuzanną i Heleną. 

Ewa – bezdomna alkoholiczka, śpiąca po parkach, brudna i zaniedbana, żebrząca o papierosa, ale i szczęśliwa, gdy ma gdzie spać i co wypić. Zuzanna – pracownik agencji reklamowej, wyjeżdża do Grecji, by spotkać kilku oryginalnych artystów, w celu nawiązania z nimi współpracy i Helena – sprzątaczka hoteli, dokładna, wrażliwa i spokojna kobieta.

Wszystkie trzy w dzieciństwie (co autorka zwinnie pokazuje w retrospekcjach) spędzały razem czas, ale pewnego dnia, tego jednego dnia, kiedy ich kolega Mirek popełnił samobójstwo, na ich życie rzucił się dziwny cień. Każda na swój sposób czuje się winna jego śmierci. Chłopiec był cichy, spokojny, właściwie niewidzialny, a jego najlepszym przyjacielem był pies Bazyl.

Po tym dniu, dzieciństwo zostaje bezpowrotnie utracone. Czy można po latach je naprawić? Cofnąć czas? Nie uciekać od przeszłości? Zacząć prawdziwie żyć, zadomowić się w nim dobrze, a nie tylko odhaczać czynności na liście „do zrobienia”. Żadna z kobiet nie czuje się dobrze w swojej skórze, głowie, pracy. Czy można po raz kolejny próbować stanąć na nogi i wyjść wreszcie z tego stanu nieważkości, w jakim sie znalazły? Bo takie dryfowanie w oderwaniu od rzeczywistości jest dobre na chwilę, ale nie na całe życie. Dodatkowo upokorzenia jakich kobiety doświadczyły w latach póżniejszych również odbijają się echem na teraźniejszym życiu. Co robić? 

Autorka odpowiedzi nie daje. Poetycko opowiada jedynie o tych silnych, „pełnych” kobietach. Wszystkie poszukują swojego miejsca na świecie, próbując znaleźć piękno w prostych rzeczach. Tak sobie właśnie myślę.

Polecam.

„(…) jeśli prawda nie jest piękna, to piękno jest po to, by w ogóle dało się żyć.”

„Nieważkość”, Julia Fiedorczuk, Marginesy 2015

2 komentarze do “„Nieważkość” Julia Fiedorczuk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.