„My Lunatycy. Rzecz o Republice”. Anna Sztuczka, Krzysztof Janiszewski

My_lunatycy_okladkaAutorami książki są wieloletni fani zespołu Republika. Anna Sztuczka – prowadząca w latach 80-tych fan klubu „Moje Modły” oraz Krzysztof Janiszewski – wocalista elektrorockowego zespołu Half Light, z którym w 2011r. nagrał album (hołd Republice) „Nowe Orientacje”. 

Nigdy fanką „fanatyczną” zespołu nie byłam. Owszem cenię twórczość Grzegorza Ciechowskiego, znam płyty (ale nie dogłębnie), byłam na jednym koncercie w latach 90tych, ostatnio na koncercie projektu „Nowe Sytuacje” w którym vocalnie udzielał się m.in, Tymon Tymański… jednak z ciekawością po książkę sięgnęłam. Ponieważ jest to książka napisana przez fanów zespołu – przeprowadzili oni wywiady z pozostałymi fanami, rodziną (m. in. córką Grzegorza – Weroniką), przyjaciółmi Grzegorza i innych członków zespołu, to książka przepełniona jest ogromną egzaltacją i opleciona kultem zespołu, Grzegorza, przepełniona ogromnym ładunkiem emocji i miłości do muzyki i do zespołu.

O czym możemy przeczytać ? Czym żyli bohaterowie, którzy udzielili wywiadów autorom książki? Ano… były to fankluby, gadżety, z trudem zdobywane płyty, nagrywanie prób ukradkiem na kaseciaki, pożyczanie sobie tych nagrań,rozporowadzanie ich po Polsce wśród innych fan-klubów, wystawanie pod blokiem Obywatela G.C., jeżdżenie na każdy możliwy koncert Republiki, rozpacz po rozpadzie zespołu w 1986r., ponowne „zawieranie znajomości” z nową muzyką z płyt lat 90tych, takich jak „Siódma pieczęć” (przez wielu uznana za niedocenione dzieło), „Republika Marzeń” (tytuł wziął się od tytułu książki Bruno Schultza, krążek ceniony za ładunek emocji) czy wreszcie „Masakra” (płyta masakrująca muzykę Republiki lat 80tych, ale też przez niektórych nazywana powrotem do początków), potem ogromna rozpacz po usłyszeniu podanej w Trójce wiadomości o śmierci Ciechowskiego. 22 grudnia 2001 dla wielu fanów stał się końcem świata. Święta Bożego Narodzenia już nigdy nie były radosne i normalne. Ich idol odszedł na zawsze, powstała świadomość, że może już nie tyle nie będzie Grzegorza, ale nie będzie żadnej nowej płyty zespołu. A przecież Grzegorz odszedł w momencie, kiedy wielu uznawało go za dojrzałego artystę, za kogoś kto ma już tak ogromne doświadczenie, wiedzę, talent do tworzenia muzyki, że właściwie już zawsze będzie nagrywał idealne płyty, czy to z zespołem, czy to do filmu, bądz też solowe… Niestety. Nigdy już się tak nie stanie. Grzegorz Ciechowski odszedł ale jego muzyka żyje nadal. We wszystkich „republikanach” – jak mówią „nadal będzie powiewać biało czarna flaga w pasy” – mimo, że aktualna rzeczywistość już nie jest tak czarno biała jak była kiedyś. 

Każdy z fanów wie o czym mówię. Ciekawe jest to, że następne pokolenia nadal interesują się muzyką Republiki. Że teksty zespołu nadal bywają aktualne – uważane często za poezję, teksty Grzegorza Ciechowskiego towarzyszą ludziom w różnych sytuacjach. Można z nich wiele wynieść, różnorako zinterpretować, zawsze mają sens – to jest ich siła i magia. Bo taką siłę i magię posiadał w sobie Ciechowski. Tak przynajmniej wynika z książki. Profesjonalista, czasem ostry i ciężki we współpracy, ale wynikało to z jego ambicji i pragnienia perfekcji, a z drugiej strony ciepły, pogodny, kochający rodzinę i wszystkie swoje żony i dzieci człowiek z psem wychodzący rano do kiosku po gazetę. Dobry człowiek. Świetny, utalentowany muzyk. 

Książka potrzebna. Fanom, rodzinie, członkom zespołu (bo i oni mają w niej głos). Zbiór wspomnień dotyczących ikony lat 80tych. Ciekawie było poczytać o rzeczywistości tamtych czasów, o Toruniu tamtych lat, o tamtejszej scenie muzycznej. Dodatkowo, dużo fotografii, skanów pamiątek, autografów, dedykacji…

Książka ukazała się 26 sierpnia, na kilka dni przed urodzinami Grzegorza Ciechowskiego. Miałby w tym roku 58 lat.

„My Lunatycy. Rzecz o Republice”. Anna Sztuczka. Krzysztof Janiszewski, wyd. Muza 2015.

2 komentarze do “„My Lunatycy. Rzecz o Republice”. Anna Sztuczka, Krzysztof Janiszewski

  1. Dominika

    „Republika” to kultowa kapela, świetne teksty, niepowtarzalny wokalista, co tu dużo mówić, klasa! Zapraszam również do mnie: matkapolkaczytajaca.blox.pl

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.