„Wyspa powrotów” Peter May

„Zasiewany ziarno własnego zniszczenia, nawet sobie tego nie uświadamiając.”445775-352x500

Peter May po trylogii z wyspy Lewis , o której pisałam tutaj i tutaj nadal jest w bardzo dobrej formie. Tym razem nie śledzimy już losów Fina MacLeoda. Poznajemy detektywa Sime’a Mackenzie i udajemy się na wybrzeża Kanady, do Zatoki Świętego Wawrzyńca, a konkretnie na wyspę Entry, gdzie ma miejsce morderstwo tamtejszego milionera Cowella. Podejrzana o zabójstwo jest jego żona Kirsty, którą Sime gdzieś już widział, gdzieś poznał, na pewno ją skądś kojarzy, ale skąd? skoro Kirsty nigdy nie opuściła wyspy, a Sime jest na niej pierwszy raz? Być może to senna mara, która kiedyś, gdzieś, mu się przyśniła, a może to wspomnienie odległe? tyle, że nie jego osobiste i własne? a raczej wspomnienie praprapradziadka, którego pamiętniki czytała mu kiedyś babcia?

===========================

„Sime dostrzegł ją – widniała na tle wschodzącego słońca i ciągnęła się wzdłuż horyzontu, a jej dwa wzgórza przywodziły na myśl przewrócony posąg z Wyspy Wielkanocnej. Gubiła się niemal w porannej różowej mgle, która unosiła się nad morzem. I zupełnie niespodziewanie poczuł na plecach dreszcz”.

entry_island_quebec_canad-453241

Wyspa Entry jest pięknym, ale i czasem groźnym miejscem, wietrznym, rozległym, ale i kojącym domem, ostoją,  wyspą na której „nie ma prawa. Tutaj wszystko załatwiamy między sobą”. Społeczność wyspy mówi jedynie po francusku, stąd decyzja wysłania tam Sime’a, który poza angielskim, włada biegle i francuskim. Podejrzewana przez wszystkich bez wyjątku o zabójstwo męża, Kirsty od początku wydaje się Sime’owi nie dość, że znajoma, to niewinna. Rozpoczyna się śledztwo, ale wątek kryminalny tutaj jest właściwie drugoplanowy. May skupia się bardziej na rozwinięciu historii praprapradziadka Sime’a, który podobnie jak on nosił takie samo imię i był Szkotem mieszkającym na wyspach znanych nam już z poprzednich książek Maya : Hebrydów Zewnętrznych.

Cofamy się do czasów kiedy to Szkoci byli niechcianym narodem, czasów „highland clearances” czyli przymusowych i okrutnych wysiedleń i czystek (w tym morderstw) całych rodzin szkockich, ponieważ jakiemuś właścicielowi ziemskiemu bardziej opłacało się zagarnięcie ziemi pod hodowlę owiec, niż dzierżawienie jej ludziom. Ziemia stała się celem. Upragnionym przez bogaczy. Niepożądani na niej byli biedni ludzie, którzy właściwie nie mieli z czego już opłacić dzierżawy, bo nawet nie mieli co jeść, do tego przyplątała się zaraza ziemniaczana, a ziemniak był wtedy jedynym głównym pożywieniem biedoty wyspiarskiej.  Historia przodka Sime’a ożywa najpierw we wspomnieniach sennych, potem podczas lektury pamiętników, które Sime odnajduje u swojej siostry. Wtedy może na dobre zatopić się w lekturze i poznać historię swojego praprapradziadka. Wówczas zrozumie skąd zna Kirsty.

Niezwykła to będzie opowieść, bo i będzie w niej wielka miłość, wielka tragedia, smutek, tęsknota: „Ciorstaidh! – Czekaj na mnie! … Gdziekolwiek będziesz! przekrzykuję własną bezradność. Znajdę cię, obiecuję!” będzie też przelana krew, dużo śmierci, odwaga, ucieczka, odnajdywanie własnej drogi i rozpoczynanie nowego życia w Nowym Świecie, do którego jedni wyjeżdżali z własnej chęci a inni z przymusu, nie mając innego wyjścia. To genialny kawałek historii Szkocja, jaką zafundował czytelnikowi autor. Wiele się dowiedziałam, czytałam z wypiekami na twarzy i wzruszałam się po wielokroć.

Sam wątek kryminalny również poprowadzony został ciekawie, a May stworzył postać kolejnego detektywa z problemami osobistymi. Świetna powieść, którą bardzo polecam!

„Wyspa powrotów” Peter May, wyd. Albatros 2016.

2 thoughts on “„Wyspa powrotów” Peter May

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.