„Świat Ruty” Iwona Żytkowiak

swiat-rutybig692097„Człowiek musi być skądś. Nie może wypaść sroce spod ogona. Człowiek musi mieć swoją opowieść. Genealogię. Bo nawet jeśli jest trawą albo chwastem natrętnym, to i tak ma swoje miejsce i przeszłość, i historię. Taką czy inną. Korzenie. Choćby pokiereszowane, choćby potragane, bo wciąż i wciąż wyrywane. Ale przecież nie jest znikąd. Zdarza się, że ledwie ktoś się narodzi, a już jest wiany wiatrem, rzucany jak liść na wodę, co to nie wiadomo, dokąd popłynie”.

Czy zastanawialiście nad swoimi korzeniami, pochodzeniem własnej rodziny, dziadków, pradziadków? Czy może, jak ja, jesteście zawieszeni w nieświadomości? Niewiele wiem o swojej rodzinie – to wielki błąd, większość z niej już nie żyje, części w ogóle nie znam. Wyszło jak wyszło. Być może nie każdemu dane jest poznać wszystko. Być może musi dojść do takiego momentu jak w życiu Ireny Podkowińskiej, bohaterki książki, kiedy pewnego dnia potrąca kobietę, która nie doznaje żadnych obrażeń, ale mimo to zapada w śpiączkę. Irena odwiedza ją w szpitalu, przy kobiecie czuwają jej rodzice, staruszkowie jakby z innego świata. Matka dziewczyny daje Irenie kamień, który ponoć ma zapewnić jej moc potrzebną do zebrania w kupę okruchów życia, jakie się Irenie niedawno rozsypało.

Potrącona kobieta to Ruta Wittchow. Ni to Żydówka, ni to Cyganka, ni to Niemka, ni to Polka, która przebywając w śpiączce, dopuszcza czytelnika do swoich myśli. Bo ona również chce poznać swoją tożsamość. Śpiączka pozwala jej na odpoczynek od tego co doczesne i realne, a jednocześnie daje jej szanse na ucieczkę we wspomnienia, którymi dzieli się z czytelnikiem. Restrospekcja daje nam szansę na poznanie Ruty, jej rodziny i jej przeszłości. „Czuję się jakbym rozgarniała zwały bagna, by dotrzeć do dna. Chcę się uwolnić. Tkwię w przeszłości”. Ta przeszłość jest pełna bardzo trudnych relacji i nienawiści między mieszkańcami terenów Nowej Marchii, gdzie dzieje się akcja książki. Polacy nienawidzą Żydów, Niemców, Żydzi – Niemców i Polaków, Niemcy – Polaków i Żydów i to wszystko widać zarówno w historycznych retrospekcjach, jak i w rzeczywistych czasach, w jakich żyje Irena. 

Wspomniałam o Nowej Marchii, bo akcja powieści umiejscowiona jest w Barlinku – mieście, które kiedyś było perłą tej historycznej krainy na terenie pomorsko-wielkopolskim, a z którego pochodzi autorka książki Iwona Żytkowiak. Nowa Marchia jak mówią źródła historyczne od XIII wieku była prowincją niemiecką, a przez jej terytorium przetaczało się wiele wojen, dopiero po 1945r. ziemie byłej Marchii Nowej znalazły się w granicach Polski. Ale o tym wszystkim możecie poczytać w internecie. Naprawdę warto.

Sam Barlinek opisany jest przez autorkę tak: „Na starych widokówkach, na tablicach stojących w różnych miejscach widać było urokliwe uliczki, wymuskane kamienice”. Pada również kilka słów o jednym z zabytków – Pałacyku Cebulowym, który przykładowo w 1918r. prezentował się tak: 

455172

Piękne miejsce, warte odwiedzenia. To właśnie lubię w książkach. Niby przedstawiają jakąś historię ludzką, ale w tle jest miejsce, które doskonale tą historię „wchłania”. .

To dobra książka. Realistyczna ale i metafizyczna. Ruta dzieli się swoją historią z czytelnikiem, ale i Irena również. Kobieta zagubiona w rzeczywistości. Zdradził i zostawił ją mąż, który koniec końców nie okaże się złym człowiekiem. Irena przypadkowo również przypomni sobie, że gdzieś, kiedyś już Rutę spotkała. Ich historie się połączą, bo przeszłość zawsze splata się z teraźniejszością.

Trochę to wszystko nieskładne z mojej strony ale polska literatura ma się dobrze. Polecam

„Świat Ruty” Iwona Żytkowiak, wyd. Prószyński i s-ka, 2016.

2 komentarze do “„Świat Ruty” Iwona Żytkowiak

  1. Aga z Czytam bezszelestnie

    Zanim zaczniemy się zastanawiać nad korzeniami, czasami warto zadać sobie pytanie, czy na pewno chcemy się dowiedzieć czegoś na ich temat. Czasami lepiej nie wiedzieć, nie budzić demonów. Ale książka wydaje się poruszać delikatny temat i z pewnością da dużo do przemyślenia.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.