Nobel 2016 w dziedzinie literatury

dy

Bob Dylan zgarnął dzisiaj nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Mnie to w sumie lekko zaskoczyło, bo się nie spodziewałam. Czemu? Bo bardziej kojarzę go z muzyką. Niemniej jednak, jego „Kroniki” wydaje wydawnictwo Czarne. Część 1 mam na półce, pewnie sięgnę kiedyś / niebawem. Jest to na pewno zasłużony człowiek dla literatury amerykańskiej ze względu na swoją poezję, teksty utworów, ale że od razu Nobel? Hmmm.. ciekawa jestem Waszej opinii.

Reklamy

8 thoughts on “Nobel 2016 w dziedzinie literatury

 1. To jest oczywiście Nobel za poezję, nie za „Kroniki” (których drugi tom jeszcze nie powstał, ale podobno prace trwają) ani jedyną książkę prozatorską („Tarantula”). Uhonorowanie bardzo starego gatunku wypowiedzi literackiej, jakim jest tekst pieśni czy też piosenki. Jak to celnie ujął Filip Łobodziński: „To Nobel dla Homera, tylko spóźniony”. A w takim ujęciu w ostatnich 60 latach nie było bardziej wpływowego poety od Dylana właśnie. Szkoda, że w Polsce jest stosunkowo mało i powierzchownie znany; na Zachodzie jego teksty są przedmiotem głębokiej analizy literaturoznawczej nie od dziś i niebywale ważnym elementem amerykańskiej literatury.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Bibliomisiek – masz rację, dziękuję za informację, właściwie to przez to że w Polsce nie ma zbyt wiele o nim poza muzyką.. to może stąd to zaskoczenie.

  Polubienie

 3. Mnie tam się podoba, ale odbyłam parę dysput z ludźmi, którzy uważali to za osobistą wręcz zniewagę, Nobel dla jakiegoś tam piosenkarza – mój Boże.

  Polubienie

 4. porta celeste – tak, czytałam u Ciebie notkę. Masz rację w tym co piszesz. Mnie w pierwszej chwili też zaskoczyło, ale moze trzeba właśnie podejść do tego jak Ty. Ja nie słuchałam nigdy Dylana akurat, nie orientuję się w jego tekstach za bardzo, poza kilkoma. Stąd pewnie niewiedza była w wiekszości przypadków dla innych zaskoczeniem. Niech tam.. skoro ten Nobel jednak jest.. widocznie ma to znaczenie.

  Polubienie

 5. Jak najbardziej zasłużona nagroda. Komitet noblowski już od jakiegoś czasu stara się poszerzać granice literatury. Bo niby dlaczego tekst piosenki nie miałby być uznany za literaturę, jak wiersz, jeśli jakością mu dorównuje?

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s