„Nefrytowa szpilka” Joanna Miszczuk

nefrytowaszpilkaTo książka bardzo kobieca. Pełna kobiecej siły, samozaparcia, woli walki, ambicji. Główną bohaterkę, Melanię, poznajemy gdy ma lat naście i nie może odnaleźć się w nowej szkole. Mieszka z matką, która ciężko pracuje jako krawcowa, w dwupokojowym mieszkaniu, ojca nie zna, rodzeństwa nie ma. Jest nieposłuszna, czasem nie potrafi okiełznać swojej agresji wobec matki, buntuje się, pyskuje, jak to nastolatka. W gruncie rzeczy nie jest złą dziewczyną, ma swoje marzenia i plany, bardzo dobrze się uczy, ale nie chce być nazywana kujonem, dlatego zaczyna szpanować ciuchami, zadawać się z pewną bogatą, rozpieszczoną panienką, której ojciec jest znanym antykwariuszem od antyków. Wydaje jej się, że jej życie zaczyna nabierać barw. Do czasu. Jej matka nagle informuję ją, że ma raka i musi iść do szpitala. Tam umiera zdradzając Melanii pewną tajemnicę, która zmienia jej podejście do dotychczasowego życia. Towarzyszymy jej oczywiście dalej i razem z nią pokonujemy kolejne etapy jej kariery. Widzimy jak kończy studia, zostaje historykiem sztuki, jak zmienia się jej charakter, jak walczy o swoją przyszłość, jak powoli rozwija swój własny biznes – firmę sprzedającą antyki. Szczególnie interesują ją Chiny i ich historia. 

Pewnego dnia przypadkiem w nocy dzwoni telefon. Po drugiej stronie słuchawki jest Tan Ling, jej dawna miłość…. chce, by przyjechała do Chin w celu skatalogowania niezwykłych,  mebli i innych drobiazgów z dawnej epoki, które przypadkiem ocalały w jednym z chińskich hutongów.

(„Hutong – tradycyjny chiński zespół szczelnie połączonych za sobą parterowych budynków. Budowane były na planie prostokąta, z wąskimi uliczkami, do których przylegają bramy wejściowe do siheyuan, czyli małych, wspólnych dziedzińców, wokół których ulokowane są parterowe zabudowania z nieotynkowanej cegły. Hutongi zazwyczaj nie posiadają sieci wodociągowej i centralnego ogrzewania, a mieszkańcy korzystają ze wspólnego wychodka na podwórzu.” wikipedia.pl)

Oczywiście możemy się domyślić, że Melania (Mel Lan, jak nazywa ją Tan) pojedzie tam i natrafi na coś, co może zmienić wiele zarówno w jej życiu, jak i być może w historii Chin… Niezwykła historia dziewczyny, Nije Ke Xin, córki chińskiego, bardzo znanego stolarza, mieszkającej na dworze cesarzowej Cixi, wprowadzi Melanię, jak i nas czytelników, w cudowne czasy niczym z książek Pearl S. Buck (której autorka książki jest wielbicielką) – ależ to się dobrze czytało! Uwielbiam takie historie. O kobietach, które dążą do swojego szczęścia i mimo przeciwności losu, nie boją się, tylko idą do przodu, czasem podstępnie igrając z losem, czasem ryzykując własne życie i honor, ale przede wszystkim pokazują jak są niezłomne i mądre. W epoce cesarzowej Cixi działo się naprawdę wiele – autorka wykazała się ogromną wiedzą na temat tamtych czasów… bardzo to wszystko było interesujące i sugestywnie opowiedziane.  Poniżej na zdjęciu właśnie cesarzowa wdowa Cixi niesiona przez swoich eunuchów:

z18442459ihcixi-niesiona-przez-eunuchow

archiwa Freer Gallery of Art. I Arthur M.Sackler Gallery, Smithsonian Institution, Waszyngton, fot. Xunling

A skąd nagle ta historia w opowieści o Melanii? Ano, z tajemniczego biurka znalezionego w chińskim hutongu. Na co jeszcze trafiła Mel Lan i czego się dowiedziała? Jak dalej potyczyło się jej życie?

Świetna książka, taka do przeczytania w dwa wieczory, o podążaniu własną drogą i walce o marzenia. Nic nie przychodzi samo, o wszystko trzeba zabiegać. Polecam. To moja pierwsza książka autorstwa Pani Joanny Miszczuk i z chęcią kiedyś sięgnę po jakąś inną jej powieść. A może coś polecacie?

„Nefrytowa szpilka” Joanna Miszczuk, wyd. Proszyński i S-ka, 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.