„życie podobne jest do halucynacji, bo nic z tego, na co się spojrzy, nie jest takie, jakie jest”.

DSCN7093

DSCN7094

Byłam na spotkaniu z Andrzejem Stasiukiem. Uwielbiam słuchać jego opowieści o życiu, podróżach, jego obserwacji, patrzeć na niego, bo ma w sobie tę całą metafizykę mimo zwyczajowej czarnej bluzy z kapturem, dżinsów i traperów. Wiecie, że udzielił się na płycie ukraińskiego zespołu Haydamaky? Do posłuchania tutaj – muzyka fantastyczna, Stasiuk jeno recytuje. Aktualnie powstał jeden utwór, w trakcie są kolejne. I bardzo mi Stasiuk pasuje do takiej muzyki, z tą swoją miłością do wschodu, stepów szerokich, pustki i spokoju, przestrzeni.

Na spotkaniu opowiadał po prostu o życiu, o Polsce, pisaniu, Mongolii, owcach, kaukaskiej policji, metafizyce, przyrodzie, polityce, ludziach, odczuciach. Człowiek siedzi i słucha jak zaczarowany. Niby to takie od niechcenia, snucie, jakiś ciąg myśli, ale piękne. Uwielbiam (ale nigdy nie zrecenzowałam tutaj żadnej jego książki, bo nie umiem). Mogłabym godzinami słuchać, niestety dziś była to tylko jedna godzinka. Po prostu. Niektórzy przynieśli naręcza książek do autografów, kupowali na miejscu, ale ja wzięłam tylko moją ukochaną „Duklę”, z której pochodzi tytuł notki, a także poniższy fragment:

„No więc Dukla. Dziwne miasteczko, którego nie ma już dokąd pojechać. Dalej jest tylko Słowacja, a jeszcze dalej Bieszczady, lecz po drodze diabeł powtarza , nic, tylko kruche domy przycupnięte przy szosie jak wróble na drucie, a pomiędzy nimi wietrzne wygony nieodmiennie zakończone niebem, które wznosi się, a potem przegina, zawisa nad głową, by wesprzeć się o przeciwległy skraj horyzontu. Tak jest – Dukla, uwertura pustych przestrzeni. Dokąd pojechać z Dukli? Z Dukli można tylko wracać. Podkarpacki Hel, urbanistyczna Ultima Thule. Dalej już tylko drewniane chyżki i betonowe okruchy corbusierowskich bastardów – czyli rzeczy, z którymi pejzaż daje sobie jakoś radę.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s