„Odzyskać utracone” Katarzyna Kołczewska

576358-352x500Właśnie skończyłam. Spisywanie wrażeń na świeżo jest najlepszym rozwiązaniem, chociaż tej książki zapomnieć się nie da. To bardzo smutna powieść. Napisana z delikatnością i wyczuciem, ale też i z odpowiednią dawką realizmu. To powieść stworzona w oparciu o fakty z życia rodziny autorki – fakty bolesne i przejmujące.

Koniec drugiej wojny światowej, Sowieci i NKWD, przymusowe zsyłki na Syberię do ciężkich robót, bezlitosne traktowanie, Białystok lat 40-stych i 50-tych (bo przez moment akcja toczy się dwutorowo). To wszystko to tło dla kolei życia rodziny Szamretów, które wycisnęło okrutne piętno na zmęczonych duszach jej członków, tych, którzy przeżyli.

Przeżyła Maria i jej malutki synek Januszek, który jest ciężko chory na serce, ale mimo to, rozświetla swoją osóbką cały dom. Maria to kobieta niezwykle zaradna, potrafi sprzedać wszystko, zakręcić się tu i tam, by coś komuś załatwić. Musi nieźle kombinować, by przeżyć, ale nauczyła się tego, kiedy odebrano jej nastoletnie córki i zesłano na Sybir. Wówczas wiele zrobiła i oddała, by odzyskać dzieci. Zgadzała się na poniżenia, kłamała, dawała łapówki, robiła rzeczy, do których ją zmuszano w zamian za obietnice ocalenia córek i innych członków rodziny wywiezionej na Syberię. Niestety, oszukano ją. W tamtych czasach, ten kto został zesłany nie miał szansy powrotu.

Mąż Marii, Emil, oficer, już od dawna nie żyje. Pokonał go alkohol i gniew, jaki od lat w nim narastał. I teraz, po 10 latach, jedna z córek Marii, 23-letnia Miranda powraca z Sybiru w rodzinne strony. Udało jej się jakimś cudem przeżyć. Zniszczona, wycieńczona ciężką pracą i mrozem, z okaleczoną duszą i darem uzdrawiania chorych, jaki się u niej nagle pojawił, wraca do Białegostoku, gdzie nie może się odnaleźć. „Miranda zawisła w szarości. Odczuwała tęsknotę i nie wiedziała, czy to za syberyjską zimą, czy za białostockim dzieciństwem. Utknęła gdzieś pomiędzy życiem tam a życiem tutaj, pomiędzy dzieciństwem a dojrzałością”.

Jest zaszokowana wszystkim, z czym się tu spotyka. Tym, że nie żyje jej ukochany ojciec, tym, że ma małego braciszka, tym, jak zmieniły się jej rodzinne strony. Ma ogromny żal do matki i obarcza ją winą za to, że nie powiadomiła jej o śmierci ojca i tak łatwo zapomniała o nim (wróciła do panieńskiego nazwiska), że nie zrobiła nic by wydostać ją i jej siostrę z obozu pracy, że zajmuje się podejrzanymi interesami. Nie rozumie dlaczego nikt z sąsiadów nie chce wracać do tamtych czasów, nikt nie chce mówić o jej ojcu,  dlaczego wszyscy coś ukrywają. Matka z kolei nie chce wracać do przeszłości, pragnie po prostu normalnie żyć, stara się jak może, by jakoś trwać dalej, nie chce rozdrapywać starych ran.

Napięcie jakie się wytwarza między matką i córką, sprawia, że obie kobiety, zamiast się cieszyć swoją obecnością, tym, że przeżyły i się odnalazły, stają się sobie coraz bardziej obce. Jedynie mały Januszek, coraz bardziej chory, spaja jakoś ich relację. Czy kobietom uda się nawiązać porozumienie po latach rozłąki? czy będą potrafiły jeszcze ze sobą normalnie rozmawiać? Czy opowiedzą sobie te wszystkie tajemnice, jakie jedna i druga nosi w sobie? Czy będą potrafiły jeszcze sobie zaufać i zapanować nad zamętem we własnych sercach. Czy będą umiały zniwelować ból, jaki wywarła na nich ta smutna i ciężka przeszłość? Czy będą potrafiły odzyskać, to co utracone? 

Polecam, bo to ważna i mądra książka, wstrząsająca opowieść o sile miłości i o wybaczaniu. Warto.

„Odzyskać utracone” Katarzyna Kołczewska, Prószyński i S-ka 2017

4 thoughts on “„Odzyskać utracone” Katarzyna Kołczewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.