„Jacek i Agatka” Wanda Chotomska, Adam Kilian (ilustracje)

DSC03383Kultowa dobranocka lat 60-70 wreszcie ukazała się w wersji książkowej, ilustrowanej przez p. Adama Kiliana, twórcę tytułowych pacynek Jacka i Agatki. Sama nie oglądałam tej bajki, gdyż emitowana była przed moim rokiem urodzenia (1975r.) czyli bodajże do 1973r. Widziałam co prawda kilka odcinków już później, ale szczerze mówiąc słabo je kojarzę, dlatego wielką przyjemnością dla mnie było przeczytanie tej książeczki i zapoznanie się z tymi kultowymi pacynkami, dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga. 

Na samym początku kilka fotek przedstawiających wklejkę i ilustracje. Prawda, że ładne? Proste kreski, ładne kolory, którymi P. Adam Kilian narysował zwierzątka, drzewa, ludziki, tytułowego Jacka i Agatkę. Przyjemnie się to ogląda, myślę, że zarówno dorosłym jak i dzieciom się to spodoba. 

Czytając wstęp do książki dowiedziałam się, że to dzięki tej bajce ustanowiono 22 stycznia Dniem Dziadka, a bajka mimo, że czarno biała była niezwykle inspirująca dla dzieci, a także edukacyjna, bo dzięki niej dzieciaki poznawały „polskie tradycje i zwyczaje, odkrywały sekrety przyrody, dowiadywały się skąd czerpać pomysły na nowe zabawy i jak radzić sobie z dziecięcymi  problemami”.

I tak sobie czytałam tych 9 krótkich, opowiadanych przez Jacka i Agatkę historyjek. Wzruszałam się i uśmiechałam. No bo jak się nie wzruszyć, czytając o bocianie, co leci na wakacje do Egiptu, ale zaraz chce wracać do Polski, gdzie są najpiękniejsze na świecie łąki… Jak się nie uśmiechnąć, czytając o kocie, który chce spacerować w deszczu, zakłada kalosze, ale i tak moknie, a potem musi brać kotopirynę. Jak nie polubić dudków, którym ktoś uczesał czubki? I tak dalej, i tak dalej..  Mądry Jaś, mądra Małgosia i Pani Jaga sprzedająca pierniki, Czarny Piotruś, śmieszna wystawa pupili, bardzo pouczająca historyjka o lesie. Jednym słowem cudności. W dodatku mądre.

Na końcu książki mamy wspomnienia córki Pani Wandy Chotomskiej, Ewy, oraz dzieci Pana Adama Kiliana, a także samego Pana Adama, który podzielił się w 2015r. swoimi wspomnieniami o Wandzie Chotomskiej, a także o tym, jak to się stało, że powstała bajka o Jacku i Agatce. Sam zmarł rok później. 

Biorąc pod uwagę natłok bajek w dzisiejszych czasach, tych bajek telewizyjnych, warto jest zwrócić uwagę na te proste, delikatne w formie, mądre i pouczające bajki z tamtych lat, kiedy wszystko było szare i pozbawione kolorów. Sądzę, że teraz dziecko mogłoby się naprawdę wiele nauczyć oglądając „Jacka i Agatkę”. Bardzo polecam. Dzieciom i dorosłym :) 

jacek-agatka

„Jacek i Agatka” Wanda Chotomska, ilustracje Adam Kilian, wyd. Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal  2018.

2 komentarze do “„Jacek i Agatka” Wanda Chotomska, Adam Kilian (ilustracje)

  1. Jardian

    Piękne wydanie, mnie ta dobranocka też ominęła (jestem rocznik 1982). I z chęcią bym sięgnął po tę książkę, bo dla dorosłych taka forma jest miejscami formą porządnej biblioterapii, pozdrawiam :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.