„Ostatnia arystokratka” Evzen Bocek

d707922„Podobno prawdziwy arystokrata ma zakodowane w genach, by nie kłamać, nie kraść, nie skarżyć się i niczemu się nie dziwić. Najwyraźniej nie jestem prawdziwą arystokratką”.

Tak o sobie mówi 19-letnia Maria Kostka, która wraz z rodzicami powraca pewnego dnia z Ameryki do Czech, po to by przejąć dawną rodową siedzibę Kostków, a mianowicie zamek Kostka.

Zamek z jego kilkunastoma komnatami, dziwacznym apartamentem Himmlera, bardzo odległą łazienką, śmierdzącymi, wypchanymi zwierzętami oraz portretami przodków na brudnych i zatęchłych ścianach ich przeraża. Przeprowadzają się jednak, bo są ostatnimi z rodu Kostków i nie mogą pozwolić by taki zamek przepadł. „Dwa miesiące po ukończeniu budowy Kostkę zdobyli rycerze zakonu krzyżackiego. Potem Kostkę zdobywał praktycznie każdy, kto koło niej przechodził”. Muszą się nim zatem porządnie zająć, odnowić go i nauczyć się w nim normalnie żyć. Jak na prawdziwą czeską szlachtę przystało.

Tyle, że normalnie się nie da. Będzie to raczej farsa, komedia i przedstawienie, bo raz, że trzeba będzie przestawić się na kompletnie inne warunki, a dwa, że do zamku zaczną ściągać turyści chętni do zwiedzania i poznania prawdziwej arystokracji i ich codziennego życia. Jak zatem żyć, kiedy po zamku chodzą obcy i są żądni tzw. „krwi”. Będzie się wiele działo: pojawią się dwa głupie psy, sąsiedzi z zamku Gwiazdy, którzy w walce o pierwszeństwo do swojej posiadłości, prawie się wymordują, pani Milada, która będzie doradzała rodzinie Kostków co mają robić, co jeść, jak się ubierać, zachowywać i jak zarabiać na turystach.

No i cała galeria postaci: pani Cicha – kucharka (niezmiennie przeżywająca ślub Heleny Vondraćkovej, który lata temu miał miejsce na zamku) i Józef ogrodnik (malkontent i człowiek, który wiecznie boi się wszelakich chorób i łysienia), matka Marii Kostki stuknięta na punkcie Księżnej Diany, no i ojciec Marii, potrafiący zgubić się na własnej ulicy, maruda i sknerus, wiecznie podliczający wydatki. I oczywiście sama Maria z bardzo dobrym zmysłem obserwacji i celnym poczuciem humoru! + łykane przez wszystkich co rusz antydepresanty i popijanie orzechówki. Oj!

Co prawda, słysząc wcześniej o tej książce, że to najzabawniejsza książka roku i że cały czas przy lekturze chce się śmiać, spodziewałam się naprawdę petardy. To bardzo przyjemna i bardzo dobra rozrywka, i przyznaję, że parę razy parsknęłam szczerym śmiechem, ale żeby tak śmiać się bez przerwy … aż tak to nie. Niemniej jednak polecam, bo to galeria osobliwości :)

Nazywam się Maria Kostka z Kostki. W historii rodu jestem trzecia. Marię I pochowano w 1450r. w rodzinnym grobowcu, nie sprawdzając czy jest wystarczająco martwa. Kiedy parę lat później otworzono grobowiec, siedziała na schodach. Od tego czasu nasze zwłoki są chowane w zamkniętych trumnach. Zamknięta jest również trumna Marii II, która przy jednej z prób wyprodukowania kamienia filozoficznego najwyraźniej wynalazła dynamit. W trumnie zamknięto tylko część jej garderoby i perukę, ponieważ ciało zniknęło wraz z wieżą, w której mieściło się jej laboratorium. Obie są naszymi straszydłami. Ani jedna nie dożyła dwudziestu lat” (ten fragment akurat bardzo mnie rozbawił)

To takie krzywe zwierciadło czeskiej szlachty, która nie potrafi ciężko pracować. Autor wprowadza nas do rodziny Kostków niczym tych nieszczęsnych turystów, którzy zwiedzają apartamenty, potykają się o wypchane zwierzaki, kosztują orzechówki, tudzież uczestniczą w świniobiciu. Mnóstwo tu surrealistycznych wręcz sytuacji, a humor i doświadczenie autora (bo sam jest kasztelanem na zamku w Miloticach) gwarantują dobrze spędzony czas. Jak wpadną mi w ręce kolejne części „Arystokratka w ukropie” i „Arystokratka na koniu” to pewnie też chętnie przeczytam. Polecam.

„Ostatnia arystokratka” Evzen Bocek, tłum.Mirosław Śmigielski, wyd. Stara Szkoła 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.