„Cisza białego miasta” Eva García Sáenz de Urturi

708969-352x500„- Ja zadbam o ciebie, ty zadbasz o mnie. Razem jesteśmy nie do pokonania. Musimy się tylko skupić i trzymać nasze trupy w szafie”. Nie odpowiedziałem. Byliśmy słabi, byliśmy dwiema kulawymi ławkami, które muszą się opierać jedna o drugą, żeby się nie przewrócić”.

Tacy są nasi główni bohaterowie: Estibaliz Ruiz de Gauna, pani inspektor Wydziału Kryminalnego w mieście Vitoria w północnej Hiszpanii, czyli de facto w kraju Basków, oraz profiler Unai Lopez de Ayala, pseudonim Kraken. Oboje po przejściach, oboje z przeszłością, która gdzieś tam odbija swoje piętno, ale oboje skuteczni i darzący się zaufaniem. Pracuje im się razem świetnie, znają się bardzo dobrze, wiedzą o sobie prawie wszystko. Nie są parą, są partnerami w pracy. Muszą się wspierać, muszą działać według różnych metod bo „Świat potrzebuje złych ludzi, żeby strzegli go przed tymi gorszymi”. 

Historia, jaką poznajemy opowiadana jest przez Unai, który właściwie już na początku książki informuje czytelnika, że leży w śpiączce z kulą w mózgu. Czy przeżyje? Tego nie wiemy. Wiemy, że wydarzyło się coś potwornego, co doprowadziło go do takiego stanu. Unai wyznaje, że stał sie ostatnią ofiarą seryjnego mordercy. Jak do tego doszło? Kim jest morderca i dlaczego zabija przypadkowo wybrane osoby, które łączy tylko wspólny wiek. Para dwudziestolatków, para piętnastolatków itp… Ofiary się nie znają. Morderca natomiast jest bardzo, ale to bardzo inteligentny. Do zabójstw używa pszczół, a ofiary znajdowane są w różnych zabytkowych, charakterystycznych dla baskijskiego miasta Vitoria, miejscach: budynkach – katedrach itp. Ułożenie ciał również jest zawsze charakterystyczne i dziwne. 

Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy uderzy morderca, choć policja zaczyna przypominać sobie podobne morderstwa sprzed wielu lat, których dopuścił się inny seryjny morderca. Sęk w tym, że on nadal odbywa karę w więzieniu. Unai de Ayala próbuje wszystkich możliwości, by zrozumieć sytuację i jak najszybciej schwytać człowieka terroryzującego miasto. Dodatkowe wiadomości na Twitterze oznaczone hasztagiem Kraken mają go naprowadzić na prawdę. Kto je wysyła? Czy wspomniany wyżej więzień zabija zza krat? czy może ma naśladowcę? czy będzie mógł pomóc naszemu profilerowi w zatrzymaniu psychopaty? A może sprawa okaże się bardziej skomplikowana i nie taka, jak się wydawała na początku? 

Ta historia tak wciąga, że 570 stron pochłonęłam bardzo szybko. Dzieje się tu wiele. Akcja nabiera rozpędu, tropy są bardzo różne, zaskakujące i interesująco przedstawione. Akcja współczesna miesza się z ciekawą historią z 1970r. Wszystko jest poprowadzone bardzo logicznie i ma mroczny klimat.

Dodajmy jeszcze fantastyczne tło, jakim jest miasto Vitoria. Wszystko praktycznie konfrontowałam z interenetem podczas lektury. Dobrze było zobaczyć ulice, pomniki, zabytki Vitorii o których pisze autorka i w których dzieje się akcja. Genialnie zostały też przedstawione różne lokalne święta w Vitorii (obchody Dia del Blusa- święta bractw „blusas”, albo obchody Virgen Blanca, czyli Białej Panienki, najbardziej huczne w mieście). Fragmenty związane z samym miastem czytałam naprawdę z ogromną ciekawością, nabrałam ochoty na zwiedzanie:

„Ruszyłem ulicą San Francisco, przeszedłem pod arkadami, które tego dnia wypełnili sprzedawcy czosnku. Powietrze przesiąkło przenikliwym zapachem siarki, chodnik pokrywała warstwa białych łusek. Rzesze emerytów w kraciastych koszulach i beretach wracały zadowolone do domów z długimi warkoczami czosnku przewieszonymi przez ramię. Tak było od zawsze – pamiętałem z dzieciństwa, że w dniu świętego Jakuba dziadek specjalnie zabierał nas do Vitorii po zapach czosnku na cały rok”.

Świetna książka – to pierwsza część Trylogii Białego Miasta, „pełnej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji”, jak napisane jest na okładce. Premiera książki jest 27 lutego, a ja miałam okazję przeczytać egzemplarz przedpremierowy i szczerze mówiąc chciałabym, aby wyszły już dwa pozostałe z tej trylogii. Warto. Polecam i zachęcam do lektury. Bardzo mi się podobało!

„Cisza białego miasta” Eva García Sáenz de Urturi, tłum. Joanna Ostrowska, wyd. Muza 2018.

2 thoughts on “„Cisza białego miasta” Eva García Sáenz de Urturi

  1. Ja mialam okazję poznać calą trylogię w oryginale. Druga częsć jest trochę slabsza, ale za to trzecia to prawdziwy majstersztyk. A Vitoria – Gasteiz, stolica Kraju Basków, jest bardzo pięknym miastem. Miejmy nadzieję, ze wydawnictwo nie poprzestanie na jednym tomie!

    Polubienie

  2. Karolina147 – zazdroszczę! :) Już nie mogę się doczekać kolejnych tomów po polsku :) Również mam nadzieję, że wyjdą niebawem i będę mogła je przeczytać.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.