„Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” Jacek Karczewski

Desktop9

Kolejna książka o przyrodzie, jaką przeczytałam z wielką ciekawością i przyjemnością. Razem z egzemplarzem otrzymałam kalendarz na 2020r. ze zdjęciami ptaków autorstwa Arka Glaasa, którego zdjęcia również znajdują się w książce, obok fotografii Agaty i Mateusza Matysiaków. Zawiśnie u mnie na ścianie w styczniu oczywiście. Fotografie są piękne, bo i ptaki to urocze stworzenia, które zachwycają ubarwieniem, śpiewem czy ogólną prezencją.

Słowo o autorze? Jacek Karczewski ma niesamowity dar przekazywania swoich obserwacji i jego ptasie opowieści urzekają detalami, humorem i obrazowością. Jest, jak napisano na stronie jestemnaptak.pl: „Całym sercem oddany idei ochrony przyrody. Sam o sobie mówi,  że ma „odlot na punkcie ptaków”. Kaszub, najprawdopodobniej urodzony w gęsim gnieździe”. Uwielbiam ludzi, którzy potrafią z czułością i miłością mówić o zwierzętach, którzy interesują się ich losem, przejmują się środowiskiem i robią wszystko, by chronić przyrodę. Świetnie mi się tę książkę czytało, nie spodziewałam się, że aż tak miło spędzę czas przy lekturze. 

Zawarto tu ogrom ciekawostek, smakowitych przykładów ptasiej mądrości, a także wiele danych, które oszałamiają, bo czymś niesamowitym dla mnie jest wiedza, ile par ptaków z danego gatunku żyje w danym obszarze, ile lat ze sobą są, jakie mają potomstwo, kiedy odlatują do ciepłych krajów i czy wracają w tym samym składzie, jaki jest ich szlak lotu, czy odpoczywają po drodze, czy nie. To lata cierpliwych obserwacji, doświadczeń i odważnych przedsięwzięć (tu przykład Sachy Dench i jej podróży paralotnią podczas której śledziła migrację łabędzi z Wielkiej Brytanii do Rosji), które Jacek Karczewski opisuje, wspominając ludzi z brytyjskiej organizacji WWT (założonej przez Petera Scotta w celu ochrony mokradeł dla dzikiej przyrody i ludzi), czy ornitologów zjeżdżających się nad Biebrzę czy na Farne Islands.

Opisy różnych gatunków i zachowań ptaków czyta się jak dobrą powieść okraszoną humorem i często ciekawymi przypisami. „Bo jak nie wzruszyć się na widok mknącego niemal na wyciągnięcie ręki maskonura? Przecież on sam wygląda, jakby był wzruszony. Jeśli jest jakiś ptak, do którego ma się ochotę podejść i przytulić, to jest to właśnie maskonur”. Dokładnie tak :) Albo : „Bąk, tajemniczy kuzyn czapli, to ptak, którego całym światem jest trzcinowisko, a jedynym życiowym celem – dobrze się w nim ukryć. Sam wygląda jak trzcina. Zobaczyć go możemy, tylko gdy się porusza. Gdy się zatrzyma, to tak jakby się rozpłynął”. Czy wiedzieliście w ogóle, że istnieje taki ptak jak bąk?? 

To tylko niewielki wycinek… Ptaków są niezliczone ilości. Są łabędzie, oczywiście tytułowa gęś, cietrzewie, gołębie, czaple, nurzyki, kawki, sójki, które wcale za morze nie latają, dzięcioły, które wystukują swoje dziuple nie zwracając uwagi na mizdrzące się do nich samice, przepiękne, malutkie biebrzańskie wodniczki rekordzistki, głuptaki, wróbelki, wiele gatunków kaczek, edredony, których puch zbiera się tonami, mewy, świergotki, remizy, słowiki, które śpiewają najpiękniej, cudne szpaki i łyski.. etc. Wielu ptakom ornitolodzy nadają imiona, tworzą one przeważnie pary hetero, ale bywają i pary homo wysiadujące jaja. Opisy treli mogą zwieść niejednego ornitologa, bo ptaki, jak się okazuje, potrafią naśladować inne ptaki. Niektóre żyją krócej, inne ponad 30 lat, przemierzają tysiące kilometrów podczas swoich migracji, niektóre giną zastrzelone bezsensownie przez myśliwych, inne tracą pisklęta w szponach drapieżników. Jak się rozpoznają? Jak trafiają w odpowiednie miejsce lęgowe? Co przekazują sobie swoim śpiewaniem, chrząkaniem, skrzeczeniem, mową ciała, ubarwieniem piór? Ciekawostek jest tu mnóstwo i mogłabym pisać o nich jeszcze długo…

Ta książka to skarbnica wiedzy o ptakach, podana w przystępny sposób, bez naukowego zadęcia, z humorem, ale to też pozycja, która unaocznia nam, jak ważna jest przyroda dla człowieka. Jak bardzo trzeba dbać o otoczenie, w którym żyjemy i chronić gatunki, które jeszcze mogą na naszej planecie zrobić wiele dobrego dla środowiska. Pięknie wydana książka, ale i pełna mądrości z otaczającego nas świata przyrody. Cenna wiedza. Bardzo polecam.

„Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” Jacek Karczewski, wyd. Poznanskie, 2019.

2 uwagi do wpisu “„Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” Jacek Karczewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.