„Pustelnik” Mads Peder Nordbo

78647113_2558431454206299_4179078611518619648_o-001Świetna okładka – to tak na początek. „Pustelnik” to trzecia książka z serii kryminalnej z dziennikarzem Matthew Cave i Grenlandką Tupaarnaq w rolach głównych. Pierwsze dwie części „Dziewczyna bez skóry” i „Zimny strach” przeczytałam z ciekawością, zachwyciło mnie tło mrocznych śledztw, czyli Grenlandia i tu jest podobnie. Dostajemy też wreszcie rozwiązanie kilku tajemniczych spraw, o których czytaliśmy w poprzednich częściach, bo te wszystkie zbrodnie i osoby za nimi stojące, łączą się w bardzo skomplikowany sposób, jak się okazuje. 

Matthew Cave, jak wspomniałam, jest dziennikarzem. Tuparnaaq – buntownicza dziewczyna z tatauażami, niczym „Lisbeth Salander”, ma mroczną przeszłość, która powróci do niej i w „Pustelniku”, ma też więzienie za sobą i wiele zbrodni na swoim koncie. Czy jest morderczynią? Tak, ale dlaczego zabijała? Musi być powód, prawda?

W „Zimnym strachu” Matthew i Tuparnaaq poszli ze sobą do łóżka, co teraz odbija się konsekwencjami (tęsknota i wiele niewiadomych) na życiu Matthew, bo Tuparnaaq znów znika (znów musi). Podczas gdy Matthew pisze artykuł o martwym wielorybie wyrzuconym na brzeg w Nuuk, w odizolowanej osadzie grenlandzkiej Sandnæs, w pobliżu wikińskich ruin, znalezione zostaje ciało mężczyzny. Nie dość, że leży on w głębokiej studni, to ma w kieszeni zakrwawiony nóż, a jego dłoń jest odcięta. Wszystko wskazuje na to, że został do tej studni wepchnięty, ale czy zrobił to któryś z myśliwych? Wątpliwe, bo nikt w te tereny się nie zapuszcza. Opcją dość karkołomną i dziwaczną, choć prawdopodobną pozostaje „Qivittoq”, czyli ogólnie mówiąc: pustelnik, czyli osoba która z pewnych powodów opuściła swoją społeczność. 

„Było to jedno ze stworzeń, którego Grenlandczycy bali się najbardziej. Może dlatego, że z historycznego punktu widzenia takie postaci rzeczywiście istniały – ludzie, których porzucono, wykluczono, lub zostawiono na pastwę losu w bezludnych górach – i bardzo nie chciano ich spotkać na swojej drodze. [..] Wyobrażano sobie, że pustelnicy z czasem nabiorą z czasem cech przypominających cechy zwierząt w postaci silnie rozwiniętych zmysłów i ponad naturalnych zdolności; na przykład wierzono, że qivitooq po śmierci żyje nadal jako duch”.

Dlaczego zginął ten mężczyzna? I skąd na nim świeży ślad odcisku palca kobiety, która nie żyje od kilku miesięcy? Czy zatem qivittok istnieje? Kim jest? I czy skończy się na jednej ofierze? No nie. W pewnym momencie nie tylko Matthew zacznie wierzyć w qivittoq; cała społeczność Nuuk będzie sparaliżowana strachem, co pokazuje, jak silnie oddziaływują na człowieka pewne tradycje i wierzenia. Teraźniejszość połączy się z przeszłością, a przyjaciele okażą się wrogami, bo każdy ma swoje sekrety, za które gotów jest zabić i przywdziewać maski. Poleje sie krew, akcja się rozpędzi a wszystkie wątki zamkną się w interesujący sposób.

To dobra historia. Czytana z tomu na tom naprawdę daje dobrą, kryminalną rozrywkę. Może męczyć, tylko jeśli nie znamy lub zapomnieliśmy treści z poprzednich części. U mnie tak właśnie było. Poprzednie dwie części czytałam już jakiś czas temu. Nie pamiętałam wielu szczegółów, dlatego momentami było to wszystko dla mnie zbyt skomplikowane; do tego pojawiały się też nazwiska i wspomnienia osób, które brały udział w dawnej, tajnej akcji o nazwie „Tupilak” w wojskowej bazie w Thule, a także wydarzenia w Gothåb (czyli w dawnym Nuuk) w 1973r. Ale.. mimo, iż nieco się zmęczyłam i pogubiłam, to książka jest dobra. A Grenlandia, jako tło do takich mrocznych powieści, sprawdza się świetnie. 

„Pustelnik” Mads Peder Nordbo, tłumaczenie Justyna Haber-Biały, Agata Lubowicka, wydawnictwo Burda Książki, 2019.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.