„Pionierki internetu” Claire L.Evans

aaaaKsiążkę Claire L.Evans o amerykańskich (choć nie tylko) kobietach, pionierkach Internetu czytałam długo. Treść nie była dla mnie łatwa do przyswojenia, bo jednak zagadnienia komputerowe (mimo, iż w większości nie są mi obce, potrafię obsługiwać komputer wydaje mi się sprawnie i dobrze) z zakresu początków programowania i tych całych „bebechów”, jakie były i są w maszynie, są dla mnie niczym galaktyka niezmierzonego bezkresu niezrozumiałych i mglistych zagadnień :) Niektóre fragmenty opisujące bardziej szczegółowo różne wynalazki w latach 70-90 męczyłam bardzo, momentami chciałam lekturę tej książkę zakończyć już zaraz, na następnej stronie, ale w sumie byłoby to bezsensem. Bo to nie jest książka stricte o informatyce, matematyce i wszelkich ścisłych, niepojętych dla mnie naukach. To przede wszystkim książkach o niezwykłych umysłach. Kobiecych, dodajmy. Mimo, iż traktowane w tamtych czasach z przymrużeniem oka, z pobłażliwością typu „aaaa… pani zrobi nam cztery kawy”, te kobiety potrafiły zaskoczyć niejednego bardzo mądrego, oczytanego i z napuchniętym od nauk ścisłych mózgiem mężczyznę. Jestem pełna podziwu, bo dla mnie matematyka i logika (które jakby nie patrzeć, są tu podstawowymi gałęziami nauki potrzebnymi dla poczynienia jakichkolwiek dalszych kroków w dziedzinie informatyki i programowania) są niczym bezkresne pola czegoś tam, z czego nigdy nic nie wyniknie w moim mózgu :)) 

„Pam wyobraziła sobie terminale dalekopisowe w każdej centrali, w księgarniach i bibliotekach całego miasta i w samym Resource One, a wszystkie połączone w zdecentralizowaną sieć wspólnych zasobów i regionalnych informacji. „Gdy ludzie by czegoś potrzebowali”, mówiła, „mogliby to wpisać i uzyskać. Gdyby potrzebowali pomocy, gdyby chcieli współdzielić samochód alb potrzebowali jakichś zasobów, mogliby to zdobyć”. W zasadzie wyobraziła sobie Internet”.

No bo, myśleliście kiedyś jak to było, zanim powstał Internet? Kto w ogóle go wymyślił? Jak powstało wwww? Co było przed Google, przed Netscape’em, baaa.. nawet przez Internet Explorerem?  Jaką wymyślono maszynę by wyręczyć ludzi w obliczaniu równań różniczkowych, które pomagały na przykład wojsku w obliczaniu trajektorii bomb? Kim była Grace Hopper albo Stacy Horn? Kiedy powstała i jak wyglądała pierwsza sieć społecznościowa? Ile trzeba było nagłówkować, by połączyć adresy IP w jakiś zbiór? Tu z kolei wielką rolę odegrała niesamowita Elisabeth Feinler. A Wendy Hall i pojęcie hipertekstu? albo Nancy Rhine, która tworzy pierwszą kobiecą stronę Women.com? A jeszcze nie zapominajmy o Adzie King, hrabinie Lovelace, córce Byrona, która jest znana przede wszystkim z publikacji (i to w XIX wieku!) na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną.

Nie wymienię wszystkich kobiet, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju techniki, informatyki, które były wynalazczyniami, doskonałymi szefowymi zespołów, doskonałymi analityczkami czy cyberakrywistkami.  Często były odsuwane na boczny tor i zapominane, ale Claire L. Evans dała im szansę zaistnieć w swojej książce. To ważne, bo te kobiety poświęcały całe swoje życie maszynom, obliczeniom, wynalazkom, często zaniedbując własne życie osobiste. 

„Obecnie bycie kobietą w Internecie wiąże się z takimi samymi obawami, jakie od zawsze towarzyszyły kobietom i mniejszościom, a strach przed uciszeniem, wykluczeniem i zastraszeniem pozostaje w obszarze cyfrowym równie realny, co w świecie rzeczywistym”. Czytajcie zatem o mądrych, inteligentnych kobietach, okażcie im szacunek i podziw. Mimo, że może nie są popularne tak jak Mark Zuckerbeg czy Bill Gates, to jednak przyczyniły się bardzo mocno do wdrożenia nowych technologii, bez których być może Ci wyżej wymienieni, nie byliby teraz tam gdzie są. 

Polecam, choć to momentami trudna w lekturze książka. Warto dawkować. 

„Pionierki internetu” Claire L. Evans, tłumaczenie Magdalena Rabsztyn-Anioł, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.