„Odwet” Claire Douglas

Nie spodziewałam się, że ten thriller mnie tak wciągnie. Nie jest to książka, która bije na głowę wszystkie inne thrillery świata, ale daje fajną rozrywkę i niesamowicie myli tropy. Claire Douglas stworzyła historię, która na początku mnie mocno zadziwiła. Pewne małżeństwo decyduje się na zamianę domów. Ponoć to w Anglii popularne, że nieznajomi ludzie postanawiają zamienić się na jakiś czas swoimi domami. W ten sposób mogą skosztować innego życia, bo bywa, że biedni trafiają do luksusów, a bogaci do ciasnych mieszkanek. Nie wiem, czy faktycznie tak jest, ale uznałam, że to dobry wstęp do tego, by thriller psychologiczny z takiej historii się „urodził”.

I rzeczywiście. Libby i Jamie Hall, małżeństwo od pięciu lat, ostatnio w nienajlepszej kondycji, postanawiają, że skorzystają z oferty na dostarczonej im ulotce i spędzą tydzień w domu niejakich Heywoodów w Kornwalii. Pan Heywood wydaje się być spokojnym, statecznym biznesmenem, oferuje im swoją posiadłość, w zamian za skorzystanie z ich mieszkania w Bath, które znajduje się niedaleko szpitala, w którym leży córeczka Heywoodów w cieżkim stanie. Będzie mu to na rękę, bo blisko, natomiast Libby i Jamie Hall będą mogli odpocząć nad morzem, złapać oddech i nacieszyć się sobą.

Kiedy młodzi wyjeżdżają do Kornwalii, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Luksusowy dom jest ogromny i nic dziwnego, że czasem wydaje się Hallom, że nie są sami, mimo iż, dom stoi na uboczu. Pewne detale nie pozwalają im spokojnie cieszyć się urlopem, a dość dziwny i niebezpieczny incydent podczas jednej z wycieczek do pobliskiej latarni, wzbudza podejrzliwość Libby. Jamie nie bardzo się na tym skupia, stara się odpoczywać, posądza żonę o paranoję, wypominając jej przeszłość, o której nie chce mu powiedzieć, oraz traumę zwiazaną z niedawnym pożarem w szkole, w której uczy Libby. Jednym słowem, uważa, że Libby przesadza, ma stany lękowe i powinna pójść na terapię.
Jednak do czasu… Jamie trafia do szpitala… Dlaczego? Poczucie strachu i niepewności wzmagają się, atmosfera staje się dość specyficzna.

Kiedy uzgodniony z Heywoodem tydzień dobiegnie końca, Hallowie będą musieli wrócić do siebie. Trochę im ulży. Co tam zastaną? Czy tajemnicze urojenia Libby się skończą? wyjaśnią?

To thriller z rodzaju tych, w których mroczna przeszłość i tajemnice postaci pociągają za sobą pewne konsekwencje. Czasem te konsekwencje uchodzą płazem, ale czasem niszczą życie osób, których te tajemnice dotyczą. Kto w tej książce ma zatem mroczne sekrety? Kto kłamie i dlaczego? Jak bardzo trzeba uważać, żeby te sekrety nie wyszły na jaw? Czy można kogoś poznać naprawdę? Jak wytłumaczyć dziwne wydarzenia, które już miały miejsce i będą jeszcze się dziać w trakcie dalszej akcji książki? „Idziemy przez życie, działając najlepiej jak umiemy, popełniamy błędy, nieświadomie – a czasem umyślnie – krzywdzimy ludzi. Ale skąd możemy wiedzieć, czy skrzywdzeni nie wezmą odwetu? Skąd wiemy, jak długo będą chować urazę i jak bardzo będą czuć się zranieni?”

Podobało mi się, choć trochę irytowała mnie główna bohaterka na początku…. ale potem zrozumiałam dlaczego taka była. Autorka postarała się, by finał był nieźle zakręcony, świetnie poprowadziła narrację, budując napięcie i pokazując, jak bardzo niewinność i dobroć szybko może przerodzić się w szaleństwo i chęć zemsty. Momentami wszystko wydaje się niewiarygodne, zmyślone, przesadzone, ale w gruncie rzeczy, czy nie tak również może działać ludzka psychika pod wpływem różnych doświadczeń?

Premiera 14 października. Książkę przeczytałam przedpremierowo, dzięki uprzejmości wydawnictwa.

„Odwet” Claire Douglas, tłumaczenie Marian Leon Kalinowski, wydawnictwo W.A.B, GW Foksal, 2020.

1 komentarz do “„Odwet” Claire Douglas

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.