„George” Alex Gino

„Dziękuję. – Mama uprzejmie się uśmiechnęła. – Mój syn z całą pewnością jest wyjątkowy. – No cóż, nie da się kontrolować tego, kim jest dziecko, ale z pewnością można je wspierać, prawda? – Kolczyki dyrektorki Maldonado zalśniły w świetle auli”.

Jakie to są ważne i mądre słowa!

A króciutka opowieść Alex Gino to przeurocza i ciepła historia o dziesięcioletniej dziewczynce, która bardzo chce być ceniona za to, kim się tak naprawdę czuje, za to kim jest, a nie jak wygląda. Niestety, urodziła się jako chłopiec – George. Chodzi do szkoły, ma kochających rodziców i irytującego starszego brata, który oczywiście jak to zwykle starszy brat potrafi dokuczać i dogryzać. Dziewczynka musi ubierać się jak chłopiec, choć marzy o sukienkach. Musi mówić jak chłopiec, bo boi się wyznać, że tak naprawdę wcale nie jest chłopcem, jest piękną i mądrą dziewczynką, jest Melissą (choć w narracji występuje jako Geo).

Całafabuła skupia się na przygotowaniach szkoły do przedstawienia o pajęczycy Charlotte. Geo bardzo chce ją zagrać, ale nauczycielka nie wyobraża sobie tego, bo przecież Geo jest chłopcem, a chłopcu przynależy się tylko któraś z męskich ról. Dziewczynka i jej przyjaciółka Kelly będą musiały użyć podstępu. Jakiego? Jak się skończy cała historia?

To prosta, ale bardzo mądra historia, ukazująca przede wszystkim, to co się dzieje w główce transpłciowego dziecka. Widać tę kotłowaninę myśli, strach przed odrzuceniem, brak odwagi przed wyznaniem prawdy rodzicom, duszenie się w swoim własnym ciele, które przecież powinno być inne, dziewczęce. Kiedy Kelly usłyszy o tym, że Geo czuje się dziewczyną, powie: , że zawsze chciała mieć przyjaciółkę dziewczynkę, a do tego doda: „Wyglądasz jak chłopiec, ale czujesz się jak dziewczynka? Okej, nie ma problemu. Jak chcesz, żebym się do ciebie teraz zwracała?”. Cudowna akceptacja prawdy. Bez wyśmiewania, bez obrzucania obelgami, tolerancja tak po prostu. A czy dziewczynce uda się wreszcie porozmawiać z rodzicami?

Bardzo interesująca książka dla młodszej młodzieży, ale też i dla dorosłych. Pokazuje, że warto, mimo wielu przeciwności, być zawsze sobą. Pokazuje jak często dzieci łatwiej przyjmują prawdę i są bardziej tolerancyjne, niż my dorośli. Ważna pozycja.

„George”, Alex Gino, tłumaczenie Emilia Skowrońska, wydawnictwo Nowa Baśń, 2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.